معافیت تحصیلی دانشجویان

معافیت تحصیلی دانشجویان

معافیت تحصیلی

معافیت تحصیلی یکی از انواع معافیت سربازی است. هنگامی که پسران ایرانی 18 سالگی را پشت سر می گذارند و وارد 19 سالگی می شوند، باید اقدامات لازم را برای تعیین وضعیت نظام وظیفه خود انجام دهند. آنها در سن مشمولیت سربازی قرار دارند و باید راه خود را مشخص کنند. برخی از آنها مراحل اعزام به خدمت را طی می کنند. اما بعضی دیگر به دنبال ادامه تحصیل و ورود به دانشگاه می روند. داوطلبانی که می خواهند ادامه تحصیل دهند، باید از سازمان نظام وظیفه مجوز داشته باشند. به این مجوز که برای ادامه تحصیل مشمولان ارائه می شود، معافیت تحصیلی می گویند.

نحوه دریافت گواهی معافیت تحصیلی

در حال حاضر تعدادی زیادی از مشمولان سربازی از معافیت تحصیلی استفاده می کنند. به همین علت استعلام و پیگیری معافیت تحصیلی اهمیت زیادی دارد. برای دریافت گواهی معافیت تحصیلی، ابتدا فرد باید به یکی از دفاتر الکترونیکی پلیس +10 مراجعه و درخواست خود را ثبت کند. این کار باعث می شود که فرد، مشمول غیبت سربازی نشود. یکی از نکات مهم، استعلام تاریخ پایان معافیت تحصیلی است. کسانی که به این امر توجه نمی کنند، ممکن است متوجه اتمام مدت معافیت تحصیلی نشوند و غیبت بخورند. به این ترتیب برای طی کردن دوره سربازی دچار مشکل می شوند. تمامی مشمولانی که از معافیت تحصیلی استفاده می کنند باید به تاریخ اتمام آن توجه نمایند. در این بین افرادی که تحصیلات خود را در سنوات مجاز به پایان نرسانده اند، بیشتر باید دقت کنند.

شرایط صدور معافیت تحصیلی

برخی از مشمولان خدمت سربازی که مشغول تحصیل هستند، تاریخ اعزام خود را به تعویق می اندازند. اگر این افراد در دانشگاه پذیرفته شوند، می توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند. آنها باید ابتدا به صورت حضوری در واحد دانشگاهی خود ثبت نام نمایند. سپس به یکی از دفاتر پلیس +10 شهر محل تحصیل مراجعه کنند. به این ترتیب اقدامات لازم برای معافیت تحصیلی آنها انجام می شود. باید یادآوری کنیم که برگه معافیت تحصیلی دانشجویی برای ثبت نام در دانشگاه الزامی است.

استعلام معافیت از تحصیلی مشمولان

مشمولان برای استعلام معافیت تحصیلی به کد سخای خود احتیاج دارند. کد سخا، یک شناسه 5 رقمی است که برای هر فرد مذکر ایرانی در نظر می گیرند. این کد، وضعیت نظام وظیفه ی فرد مذکر را نشان می دهد. برای دریافت کد سخا ابتدا باید به دفتر پلیس +10 مراجعه نمود. سپس با استفاده از سامانه، این کد دریافت می شود.

مشمولان معافیت تحصیلی دانشجویی

یکی از مهم ترین معافیت هایی که به مشمولان تعلق می گیرد، معافیت تحصیلی دانشجویی است. بسیاری از جوانان به دنبال ادامه تحصیل هستند تا با دریافت مدارک دانشگاهی بتوانند شغل بهتری را به دست آورند. ضمن اینکه داشتن مدارک دانشگاهی باعث بهبود شان اجتماعی آنها می شود.

قوانین معافیت تحصیلی دانشجویی

با توجه به قوانین معافیت تحصیلی، تا زمانی که دانشجویان مشغول تحصیل هستند، از انجام خدمات سربازی معاف هستند. معافیت تحصیلی یک نوع از معافیت موقت است. دانشجویان در هر مقطعی که بتوانند ادامه تحصیل دهند، می توانند از این نوع معافیت استفاده کنند.

سنوات مجاز تحصیلی در مقاطع مختلف

در این قسمت سنوات مجاز تحصیلی مشخص شده است. البته سازمان نظام وظیفه، تسهیلاتی در نظر گرفته تا جوانان بتوانند از سنوات ارفاقی هم بهره ببرند. سنوات مجاز برای تحصیل در مقطع کاردانی 2 سال و 6 ماه، کارشناسی پیوسته (لیسانس) 5 سال، کارشناسی ناپیوسته 3 سال، فوق لیسانس (ارشد ناپیوسته) 3 سال، کارشناسی ارشد پیوسته 6 سال، دکترای تخصصی 6 سال و دکترای پزشکی 8 سال می باشند.

شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزی

این نوع معافیت تحصیلی به دانش آموزان مقطع متوسطه تعلق می گیرد. دانش آموزان مشمول، افرادی هستند که بعد از اتمام 18 سالگی، در مدارس تحت نظر آموزش و پرورش مشغول تحصیل هستند. آنها می توانند تا پایان 20 سالگی با استفاده از معافیت تحصیلی در مقطع متوسطه فارغ التحصیل شوند
معافیت تحصیلی

مراحل تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزی

1- اخذ درخواست معافیت تحصیلی از مدرسه و مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی
2- ارائه درخواست معافیت تحصیلی
3- تحویل مدارک
4- ارائه ی برگه معافیت تحصیلی به مدارس
اگر این افراد بلافاصله بعد از ورود به 19 سالگی برای معافیت تحصیلی اقدام نکنند، وارد غیبت های غیر موجه می شوند و نمی توانند از قانون معافیت استفاده کنند.

شرایط تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزی

دانش آموزان پسر باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی خود را در مدت مجاز سنوات تحصیلی اخذ نمایند. آنها می توانند تا 20 سالگی به تحصیل خود ادامه دهند. اما بعد از آن تحصیل آنها غیرمجاز خواهد بود. دانش آموزانی که در 18 سالگی مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی خود را دریافت کرده اند، 1 سال فرصت دارند تا برای اعزام به سربازی یا ادامه تحصیل اقدام نمایند. برای استفاده از معافیت تحصیلی، مشمولان باید حداکثر تا 20 سالگی وارد دانشگاه شوند. به این صورت معافیت تحصیلی آنها ادامه می یابد. افرادی که در 17 سالگی دیپلم می گیرند، 6 ماه وقت دارند تا فرم اعزام به خدمت را تکمیل و مدارک لازم را تهیه نمایند. تمدید معافیت با این هدف صورت می گیرد که مشمولان بتوانند خود را برای ورود به دانشگاه و شرکت در کنکور آماده کنند.

معافیت تحصیلی دانشجویی

معافیت تحصیلی دانشجویی

مشمولان دانشجو برای تحصیل در هر مقطع دانشگاهی باید از سازمان نظام وظیفه مجوز داشته باشند. در غیر این صورت دانشگاه قادر به پذیرش دانشجو نیست.

شرایط تمدید معافیت تحصیلی دانشجویی

دانشجویانی که به هر دلیلی نتوانند درس خود را در سنوات مجاز به اتمام برسانند می توانند از مزایای معافیت ارفاقی بهره ببرند. معافیت ارفاقی 1 ساله است و شرایط خاصی دارد. پاس کردن تمام واحدها در 1 سال و داشتن حداقل معدل بالای 12 از شرایط آن می باشد.

معافیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور

این معافیت هم جزء معافیت های موقت به شمار می رود. ادامه تحصیل فرزندان ایرانیان مقیم خارج از کشور بعد از رسیدن به سن مشمولیت باید با تایید سازمان نظام وظیفه صورت بگیرد. مشمولان دانشجو و دانش آموزانی که در سایر کشورها تحصیل می کنند باید بعد از 18 سالگی (سن مشمولیت) مانند متقاضیان داخلی، تکلیف خدمت سربازی خود را مشخص نمایند. به این صورت می توانند از مزایای سازمان نظام وظیفه بهره مند شوند.

شروط لازم برای ادامه تحصیل در خارج از کشور

- دانش آموزان برای ادامه تحصیل باید در مدارس (ایرانی یا خارجی) مورد تایید وزارت آموزش و پرورش تحصیل کنند.
- مشمولان باید به نمایندگی های ایران در کشور مبدا مراجعه نمایند و اطلاعات لازم را در مورد نحوه دریافت معافیت های تحصیلی به دست آورند.
- دانش آموزانی که در خارج از کشور تحصیل می کنند باید تا سن 20 سالگی، دوره ی متوسطه ی خود را به پایان برسانند.
- دانشجویان مشمول که در خارج از کشور تحصیل می کنند، می توانند با توجه به سنوات مجاز در مقاطع مختلف دانشگاهی تحصیل نمایند.  

معافیت تحصیلی طلاب

با توجه به قانون 31 معافیت تحصیلی سازمان نظام وظیفه، تمام طلاب می توانند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند. آنها بعد از رسیدن به سن مشمولیت، با دریافت مجوز از سازمان نظام وظیفه می توانند ادامه تحصیل دهند.

شرایط و قوانین انصراف

طلابی که اقدام به ترک یا انصراف از تحصیل نموده اند و یا از حوزه علمیه اخراج شده اند، یک سال از تاریخ (انصراف یا اخراج) زمان دارند تا خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کنند و مراحل اعزام را سپری نمایند.

شرایط معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی و اخراجی

با توجه به تبصره ی قانون معافیت دانشجویی، مدت معافیت این دانشجویان 1 سال می باشد

معافیت دانشجوی انصرافی خارج از کشور

دانشجویانی که مشغول تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور هستند، در صورت انصراف باید برای اعزام به دوره سربازی اقدام کنند. آنها 1 سال فرصت دارند تا خود را به سفارت یا نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور مقصد معرفی کنند. تحصیل مجدد دانشجویان انصرافی و استفاده دوباره از معافیت تحصیلی با توجه به قانون نظام وظیفه، مشمولانی که در دوران تحصیل انصراف بدهند، فقط یکبار فرصت دارند تا بعد از قبولی در دانشگاه از معافیت تحصیلی استفاده نمایند.

شرایط تمدید معافیت تحصیلی برای دانشجویان انصرافی

هنگامی دانشجویان انصرافی می توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند که بیش از 1 سال از تاریخ انصراف آنها نگذشته باشد. علاوه بر این، انصراف آنها در سنوات ارفاقی صورت نگرفته باشد. بعد از انصراف نباید مدرک پایین تر را دریافت کرده باشند. دانشجویی که از دوره لیسانس انصراف داده است نباید مدرک معادل فوق دیپلم دریافت کرده باشد. دانشجویان انصرافی نمی توانند در مقاطع تکراری تحصیل کنند.

سوالات متداول

معافیت تحصیلی چیست؟
معافیت تحصیلی یکی از انواع معافیت سربازی است. هنگامی که پسران ایرانی 18 سالگی را پشت سر می گذارند و وارد 19 سالگی می شوند، باید اقدامات لازم را برای تعیین وضعیت نظام وظیفه خود انجام دهند. داوطلبانی که می خواهند ادامه تحصیل دهند، باید از سازمان نظام وظیفه مجوز داشته باشند. به این مجوز که برای ادامه تحصیل مشمولان ارائه می شود، معافیت تحصیلی می گویند.
برای درخواست معافیت تحصیلی چه مدارکی لازم است؟
برای درخواست معافیت تحصیلی به عکس پرسنلی رنگی 4*3 با زمینه سفید، اصل شناسنامه و کپی آن، کارت ملی و فرم اشتغال به تحصیل نیاز است.
تعداد سنوات مجاز تحصیلی برای مقطع لیسانس مشمولین چقدر است؟
معافیت تحصیلی برای مقطع کارشناسی پیوسته 5 سال است.
آیا دانشجویان اخراجی می توانند ادامه تحصیل دهند؟
خیر. دانشجویان اخراجی در صورت پایان خدمت یا اخذ معافیت دائم می توانند ادامه تحصیل دهند.

دیدگاه‌ها

0
رضا
2 months ago
معافیت تحصیلی دانشجویان سلام وقت بخیر
برای معافیت تحصیلی دانشجویی که از دانشگاه انصراف نداده و در حال تغییر رشته هست، اگر موفق به تغییر رشته نشود آیا امکان دریافت معافیت تحصیلی وجود دارد یا خیر؟!
Like Like نقل قول کردن
0
Mahdi
9 months ago
سلام خسته نباشید کسی ک دانشگاه انصراف داده باشه و ۱ سال نگذشته باشه از انصرافش ، ولی تازه رفته باشه خدمت سربازی و در حال حاضر خدمت باشه ،اما کنکور داده باشه ، میتونه امسال دانشگاه دولتی یا آزاد بره؟! چون از انصرافش ۱ سال نگذشته و ۱ دفعه هم بوده
Like Like نقل قول کردن