Slide 1
Image is not available

به موسسه حقوقی افق روشن سرباز خوش آمدید

دپارتمان کنسولی

دپارتمان کنسولی

بسیاری از هموطنان مقیم خارج از کشور به دلیل عدم آشنایی به قوانین کنسولی و یا عدم امکان مراجعه حضوری به نمایندگی ، به دلیل بعد مسافت ، هزینه ، نبود امکان برقراری تماس تلفنی با مامور کنسولی و … با مشکل مواجهه می شوند. در حا لی که بسیاری از امور می تواند با دریافت مشاوره ، در کوتاه ترین زمان و تهیه مدارک مورد نیاز، حتی بدون نیاز به مراجعه مستقیم با ارسال مدارک لازم قابل انجام باشد..

ارائه خدمات وکالت یا مشاوره کنسولی به اشخاص حقیقی و حقوقی در موسسه افق روشن سرباز در امور زیر انجام میگیرد:

1 – امور مربوط به ثبت ولادت، ازدواج، طلاق، فوت
2 – امورمربوط به شناسنامه شامل اخذ شناسنامه نوزاد – تعویض شناسنامه مخدوش شده – تغییر نام و نام خانوادگی – اصلاح تاریخ تولد – دریافت المثنی
3 – اخذ گواهی تجرد
4 – تنظیم انواع وکالتنامه
5 – امور دانشجویی
6 – گواهی عدم سوء پیشینه
7- امور گواهینامه رانندگی اعم از تمدید یا اخذ سوابق گواهینامه
8- پیگیری و انجام امور حقوقی در مراجع قضایی و انتظامی
9 – امور تابعیت اتباع ایرانی و خارجی
10-امور گئرنامه اعم از تجدید ، مخدوشه ، مفقوده

ثبت ازدواج ایرانیان

با استناد به ماده ۳۱ قانون ثبت احوال کشور؛ همه ایرانیان مقیم خارج کشورمی توانند با ارائه مدارک معتبر ، ازدواج خود را در سفارتخانه ها یا کنسولگری های ایران ثبت نمایند.
طبق بند ۶ ماده ۹۷۶ قانون مدنی ایران هر مرد ایرانی میتواند همسر خارجی اختیار و ازدواج خود را ثبت نماید ؛ برای ثبت رسمی این ازدواج باید به همراه همسر خارجی به سفارت مراجعه نموده و اقدامات قانونی لازم را انجام دهند ، بعد از ثبت ازدواج همسر خارجی وی نیز شهروند ايران محسوب شده و امکان درخواست شناسنامه ، کارت ملی و گذرنامه ايرانی برای وی فراهم می شود..
ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی نیز در سفارتخانه ها قابل ثبت است ، با این تفاوت که :

1 – با ثبت اینگونه ازدواج ها برای زوجین پروانه زناشویی صادر خواهد شد
2 – مرد خارجی بواسطه ازدواج با زن ایرانی تبعه ایران محسوب نمی گردد
3 – فرزندان حاصل از این ازدواج نیز ایرانی محسوب می شوند. .

مدارک لازم برای ثبت ازدواج ایرانیان خارج از کشور

به طور کلی ایرانیان خارج از کشور می بایستی با توجه به نوع ازدواج با در اختیار داشتن مدارک زیر و تعیین وقت قبلی ( اینترنتی – تلفنی ) به سفارتخانه های ایران در کشور محل زندگی خود مراجعه نمایند.

1 – اصل شناسنامه معتبر و عکس دار برای مرد و زن ایرانی + 8 قطعه عکس جدید از زوجین.
2 – اصل گواهی تولد مرد خارجی (زوج ) و اصل گواهی ولادت بین المللی زن (زوجه خارجی) به زبان انگلیسی با مهر و امضاء که توسط یکی از شهرداری ها در محل زندگی صادر شده است.
اصل اجازه نامه رسمی ازدواج برای دوشیزگان ایرانی 3 –
4 – ارائه اصل گواهی بهداشتی زوجین مبنی بر داشتن سلامت کامل و نداشتن هرگونه بیماریهای واگیردار و مانع ازدواج (در صورتیکه زوجین صاحب فرزند باشند و قصد ثبت ازدواج دارند ارایه این گواهی لازم نمی باشد)
5 – اصل گواهی ازدواج محلی به زبان انگلیسی
6 – اصل گواهی ازدواج شرعی زوجین برای هموطنان مسلمان-مسیحی، کلیمی و زرتشتی.

ثبت طلاق

ایرانیان خارج از کشور بر اساس حقوق بین الملل در مورد مسائل حقوقی خود تابع کشورایران خواهند بود و قوانین کشوری که در آن اقامت دارند شامل حال انها نمی شود بنابراین فرایند گرفتن طلاق توافقی در خارج از کشور و یا طلاق غیابی از نظر شکل قوانین و چگونگی پیگیری های لازم با طلاق توافقی و یا طلاق غیابی در داخل ایران تفاوت چندانی نخواهد داشت
اقدامات حقوقی صورت گرفته در دادگاه های خارج از کشورکه منجر به گرفتن گواهی و یا حکم طلاق میشود در صورت تایید در دادگاه ایران می تواند بعنوان یکی از مدارک مثبت جهت پیشبرد روند پرونده کمک کننده باشد
شایان ذکر است که رای صادره در دادگاههای کشورمحل زندگی در صورتی در داخل ایران قابل استناد خواهد بود که مغایر با قوانین عرفی و شرعی ایران تشخیص داده نشود در غیر این صورت به هیچ عنوان تنفیذ ( اجرا ) نخواهد شد و کنسولگریها و دفاتر ثبت نیز هیچ گونه الزامی به ثبت اینگونه طلاق ها نخواهند داشت.
مدارک مورد نیاز برای ثبت طلاق

ایرانیان خارج از کشور جهت ثبت طلاق باید شخصا و یا وکیل رسمی آنها با در دست داشتن مدارک زیر و طبق نوبت از قبل تعیین شده در سفارت حضور یابند
1 – تصویر واصل گواهی جاری شدن صيغه طلاق شرعی صادره مراکز اسلامی مورد تایید سفارت
2 – اصل شناسنامه مرد و زن و چهار قطعه عکس جديد 4×3 پشت نویسی شده
3 –ترجمه و اصل حكم طلاق دادگاه کشوری که در آن زندگی میکنند
اصل سند ازدواج طرفین 4 –تصویر و
دریافت شناسنامه فرزند ایرانیان

برای دریافت شناسنامه لازم است گواهی تولد صادره از سوی مقامات رسمی کشور محل تولد تهیه و با مراجعه به بخش امور سجلات سامانه میخک درخواست ثبت شود.
انتخاب نام برای فرزند باید بر اساس فهرست اسامی مجاز مصوب ثبت احوال باشد
برای فرزندانی كه در خارج از ایران متولد شده و ازدواج والدينشان در شناسنامه ایرانی به ثبت رسيده، با حضور پدر، مادر يا وكيل رسمی آنان، شناسنامه صادر و ولادت در شناسنامه والدين ثبت مي شودو نیازی به حضور فرزند نمی باشد.
صدور شناسنامه برای افراد بین 15 تا 18 سال

اگر فرزند بین 15تا 18 سالگی باشد باید اصل گواهی تولد و اصل شناسنامه های پدر و مادر را به مقامات سفارت ارائه نماید
چنانچه ازدواج والدين رسما به ثبت نرسيده، ثبت ولادت با حضور پدر و مادر و ارائه اقرارنامه رابطه زوجيت و نسب انجام و شناسنامه صادر مي گردد

 
صدور شناسنامه برای افراد بالای 18 سال

افراد بالای 18 سال برای تقاضای شناسنامه باید بعد از تهیه مدارک زیر به همراه والدین جهت امضای اقرار نامه در محل سفارت حضور یابند
اصل گواهی ولادت بین المللی فرزند از شهرداری محل 1 –
اصل شناسنامه های جديد پدر و مادر 2 –
کارت انگشت نگاری تایید شده توسط پلیس محل اقامت 3 –
4 – عکس پرسنلی و تصویر کارت اقامت و یا گذرنامه متقاضی
تعویض شناسنامه افراد بالای 30 سال

بر اساس تبصره 2 ماه 36 قانون ثبت احوال شناسنامه اولیه باید در سن سی سالگی تمام با عکس جدید صاحب آن تجدید شود. صاحب شناسنامه پس از رسیدن به 30 سال تمام مکلف است ظرف مدت یکسال برای تجدید آن مراجعه نماید.
مدارک لازم جهت تعویض عکس و شناسنامه

1-حضور صاحب شناسنامه در بخش کنسولی سفارت
2 – چهار قطعه عکس رنگی 3 در 4 جدید و یکنواخت پشت نویسی شده،
3 – اصل شناسنامه و یک نسخه تصویر کلیه صفحات آن (چنانچه شناسنامه فاقد عکس باشد ارائه تصویر گذرنامه و یا مدرک عکسدار الزامی است)
4- تکمیل و امضاء فرمهای مربوط
5- تصویر کارت اقامت و تصویر دیگر مدارک معتبر عکسدار ایرانی
6- پرداخت هزینه تعویض شناسنامه
گواهی تجرد ایرانیان خارج از کشور

برای صدور گواهي تجرد ایرانیان خارج از کشور دو شرط باید در شناسنامه فرد رعایت شده باشد:
1- صفحه دوم شناسنامه متقاضي سفید باشد
2- در صورت ثبت ازدواج و طلاق این رویدادها نيز در آن درج شده و هيچ گونه مدرکي مبنی بر تأهل وی در نمايندگی های ایران وجود نداشته باشد

مدارک لازم برای دریافت گواهی تجرد
1 – ثبت درخواست گواهی تجرد در سامانه میخک
2 – ارائه اصل شناسنامه و يک سری فتوکپی از تمامی صفحات آن
3 – ارائه اصل و تصوير مدرک اقامتی معتبر کشورمحل زندگی
چنانچه زوج و زوجه دارای سابقه طلاق در شناسنامه خود باشند، ارائه اصل طلاقنامه و يک سري فتوکپی از صفحات نوشته شده آن الزامی است.
5 – کپی از صفحه مشخصات گذرنامه متقاضی

 
وکالتنامه ایرانیان خارج از کشور

ایرانیان خارج از کشور که برای انجام امور خود در ایران نیازمند تنظیم انواع وکالتنامه هستند می توانند با مراحعه به سایت میخک نسبت به درخواست وکالتنامه اقدام و کد رهگیری ارائه شده را دریافت نمایند
برخی از انواع وکالت

وکالتنامه امور نظام وظیفه ، جامع کاری ، اقامه دعوی ، اداری ، امور دانشگاهی و دریافت مدارک دانش آموختگی ،عزل وکیل، سهام و بورس ، بیمه و بازنشستگی ، دریافت حقوق، طلاق، تعویض گواهینامه، تعویض شناسنامه و… که برای هر یک از انواع وکالتنامه متن پیش فرضی بصورت خودکار در سایت میخک بارگزاری شده که با توجه به نوع درخواست باید جزییات کاملی به آن افزوده شود تا قابلیت انجام و پیگیری برای وکیل در ایران فراهم شود هچنین با توجه به نوع وکالتنامه ، تعرفه دریافتی در نمایندگی ها نیز متفاوت خواهد بود اما بالاترین نرخ دریافتی مربوط به فروش املاک و مستغلات می باشد
نکات مهم در خصوص تنظیم و دریافت وکالتنامه

1 – مشخصات کامل وکیل و موکل از جمله کد ملی ، نشانی ، شماره تلفن و کد پستی مورد نیاز خواهد بود که همگی باید بصورت مشخصات شناسنامه ای فارسی درج شود.
2 – مسئولیت مفاد وکالتنامه به عهده موکل بوده و سامانه میخک و یا مقامات کنسولگریها ، هیچگونه مسئولیتی در قبال کامل و صحیح بودن متن وکالتنامه ندارد.
3 – نمونه وکالتنامه‌های موجود در سایت میخک صرفا جهت آشنایی با کلیت موضوع و به عنوان نمونه بوده، و الزاما به معنای پذیرش قطعی در اداره ها یا نهادها جهت انجام کارها نبوده وممکن است به علت مشخص نبودن جزییات دقیق اختیارات وکیل و یا ایراد در تنظیم درست آن مورد پذیرش واقع نشود.
4 – در سایت میخک متن وکالتنامه ها و مفاد و حدود اختیارات قابل ویرایش بوده، تا ایرانیان خارج از کشور مورد وکالت و حدود اختیارات را مطابق با نیاز خود تغییر دهند.
5 – بعد از دریافت اصل وکالتنامه از هر گونه نوشتن، خط زدن، و دست بردن در وکالتنامه جدا خودداری نمایید، زیرا در اینصورت وکالتنامه شما مخدوش محسوب شده و قابل قبول نمی‌باشد.
6 -جهت دریافت انواع وکالتنامه ها حضور فرد متقاضی با اصل مدارک هویتی ایرانی و کارت شهروندی و یا اقامتی کشور محل زندگی در سفارتخانه ها الزامیست.

استثنائا هموطنان عزیز مقیم کشوهای کانادا ، آمریکا و استرالیا بعلت دوری مسافت ، می توانند وکالتنامه هایی که بار مالی ندارند را طبق شرایطی خاص بصورت پستی دریافت کنند.
دانشجویان خارج از کشور

دانشجویانی که در دانشگاه های خارج از کشور مشغول به تحصیل هستند در قوانین اداری سفارت خانه ها در سه دسته زیر تقسیم می شوند که برای هر کدام از این دانشجویان تسهیلاتی ارائه میشود.
دانشجوی بورسیه : دانشجويانی كه از سوی وزارت علوم، تحقيقات و فنآوری و يا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی به صورت رسمی جهت تحصیل به خارج از كشور اعزام شده اند و هزينه آنان توسط وزارتخانه های مذكور پرداخت می شود.

دانشجوی آزاد : دانشجويانی كه با هزینه شخصی از ايران جهت تحصيل در مقاطع فوق ليسانس و دكترای به خارج از كشور آمده اند و محل اقامت آنان درپاسپورت ايران می باشد و در خارج دارای اقامت دائم نمی باشند.

دانشجوی مقیم : دانشجويانی كه بهمراه والدين در خارج از كشور سكونت دارند و محل اقامت آنها در گذرنامه خارج از كشور است
تسهیلات دانشجویی

به تمامی دانشجویان خارج ازکشور اعم از بورسیه ، آزاد و یا مقیم خدماتی به شرح زیر ارائه می شود :
تشكيل پرونده دانشجوئی
اجازه خروج
تاييد مدارك درمانی
تاييد مدارک تحصیلی
تمديد يا تجديد رايگان گذرنامه
معافيت تحصيلی
تغيير محل اقامت
شرایط دریافت تسهیلات

تمامی دانشجویان شاغل به تحصیل به شرط رعایت و داشتن شرایط زیر می توانند از خدمات پیش بینی شده استفاده نمایند.

1 – تحصيل حضوری بصورت تمام وقت در دانشگاه معتبر در سطح كارشناسی ارشد و دکتری
2 – دارا بودن اقامت تحصيلی
3 – رعايت مقررات نظام وظيفه عمومی (داشتن كارت پايان خدمت، معافيت دائم يا معافيت تحصيلی)
4 – پيشرفت تحصيلی دانشجو با ارائه گواهی دانشگاه و ريز نمرات
5 – تشكيل پرونده دانشجویی در سامانه میخک
نکات قابل توجه درتشکیل پرونده دانشجویی

1 – تمامی دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور به منظور استفاده از خدمات ارائه شده و همچنین امکان پیگیری های روال اداری مربوط به کارهای دانشجویی به ویژه امکان ورود و خروج های خود به کشورحتما می بایستی دراولین فرصت ممکن( حداکثر تا نیمسال دوم تحصیلی ) نسبت به تشکیل پرونده دانشجویی و بارگذاری مدارک و مستندات خواسته شده در سامانه اقدام نمایند.

2 – کسانی که فقط برای تایید مدرک فارغ التحصیلی و یا گواهی انصراف و ترک تحصیل و یا اخراج پرونده تشکیل می دهند نیازی به ارائه اصل مدارک چه بصورت حضوری و یا ارسال پستی نخواهند داشت

3 – پس از دریافت کد رهگیری از سامانه، اصل مدارک آپلود شده شامل : گذرنامه، برگه ویزا ، گواهی اشتغال به تحصیل یا اصل کارت نظام وظیفه رابرای بررسی پرونده ، بصورت حضوری و یا پستی ( صرفا برای کشورهایی که این امکان ر ا دارند ) به بخش کنسولی سفارت ارسال نمایند

4 – پس از تایید سفارت، دانشجویان پسر برای تایید پرونده خود توسط وزارتخانه های علوم یا بهداشت باید توسط خانواده یا وکیل موضوع تایید پرونده دانشجویی را پیگیری نمایند.

گواهی هایی که قابلیت تایید دارند
.
گواهی اشتغال به تحصیل 1 –
گواهی ریزنمرات میان دوره 2 –
گواهی پرداخت شهریه 3 –
مدرک فارغ التحصیلی و ریزنمرات پایان دوره 4 –
اصل گواهی ازدواج محلی به زبان انگلیسی 5 –
گواهی یا مدرک شرکت در دوره یا سمینار. 6 –
دریافت مهر خروج دانشجویی و معافیت از پرداخت عوارض خروج از کشور

1 – برای دریافت مهر خروج دانشجویی در پاسپورت و استفاده از معافیتهای در نظر گرفته شده در پرداخت عوارض خروج از کشور، می بایست پرونده دانشجوئی در سامانه میخک تشکیل شده باشد .

2 – مدت اعتبار مهر خروج دانشجویی یکساله ( از اول مهرماه هر سال تا پایان شهریور ماه سال بعد ) بوده و دانشجو مجاز است در این مدت حداکثر سه بار از مرزهای مجاز کشور خارج شود مشروط بر اینکه مدت توقف در ایران جمعا بیش از چهارماه نباشد.

3 – برای دریافت این مهر، دانشجو ابتدا می بایستی گواهی اشتغال به تحصیل خود را با تاریخ جدید (یکبار برای هر سال تحصیلی) در سامانه میخک، با اصل گذرنامه معتبر آپلود نموده سپس فرم اجازه خروج دانشجویی را دانلود و تکمیل نموده و بعد از دریافت کد رهگیری به سفارت مراجعه نماید

گواهی عدم سوء پیشینه ایرانیان خارج از کشور

گواهی عدم سوء پیشینه برگه ای می باشد که توسط پلیس بین الملل ناجا در ایران صادر می شود . هموطنانی که متقاضی دریافت برگه عدم سوء پیشینه از طریق سفارت های جمهوری اسلامی ایران درکشور محل اقامت خود می باشند می بایستی اقدامات زیر را انجام دهند
ثبت درخواست در سامانه میخک و تکمیل دقیق اطلاعات خواسته شده 1 –
2 – آپلود عکس پرسنلی۳* ۴ یا ۶* ۴( بانوان با حجاب اسلامی)، صفحه اول شناسنامه ، کارت ملی و صفحه مشخصات گذرنامه معتبر ایرانی
3 – پس از دریافت کد رهگیری ، برای انجام انگشت نگاری فرد متقاضی با همراه داشتن اصل گذرنامه ایرانی و مدرک اقامت کشور محل زندگی به بخش کنسولی سفارت می بایستی مراجعه نمایید.
برای انگشت نگاری حضور متقاضی همراه با مدارک هویتی الزامی است. 4 –
صدور گواهی مذکور توسط پلیس بین الملل ایران حدود دو ماه بطول می انجامد .
ترجمه گواهینامه رانندگی

ایرانیان خارج از کشور جهت تعویض و ترجمه و تایید گواهینامه رانندگی معتبر خود اقدامات زیررا می بایستی انجام دهند : :

ثبت درخواست در سامانه میخک و تکمیل فرم مربوط 1-
2 – بارگذاری تصویر گواهینامه، گذرنامه و مدرک اقامتی معتبر (به صورت خوانا و در ابعاد اصلی.
بعد از دریافت نتیجه استعلام گواهینامه برای دریافت ترجمه و تایید اصالت گواهینامه تایید شده، مدارک زیر را به سفارت ایران درکشور محل زندگی خود ارسال نمایند.

1 – اصل گواهینامه
تصویر صفحه اول گذرنامه 2 –
3 – تصویر مدرک اقامتی یا تصویر ویزای اقامت دائم یا تصویر مدرک شهروندی کشور محل اقامت یا تصویر صفحه اول گذرنامه خارجی
مانی اوردر (Money Order) 4 – هزینه ترجمه گواهینامه در وجه سفارت ایران در کشور محل اقامت
یک عدد پاکت پستی معتبر ترجیحا با ذکر آدرس دقيق جهت برگشت اصل مدرک و ترجمه و تایید اصالت گواهینامه
امور گذرنامه

– ایرانیان خارج از کشور در صورت خاتمه اعتبار گذرنامه، پر شدن صفحات گذرنامه و یا هرگونه تغییر در مشخصات شناسنامه¬ای و یا تغییر چهره و…. ضمن مراجعه به نمایندگی¬های سیاسی و کنسولی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور می¬توانند نسبت به تعویض گذرنامه خود اقدام نمایند
.
نکات قابل توجه

– 1 – اتباع جمهوری اسلامی ایران ساکن خارج از کشور که به هر دلیلی فاقد گدرنامه می¬باشند می-توانند ضمن مراجعه به نمایندگی¬های سیاسی و کنسولی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور درخواست گذرنامه نمایند..
– 2 – بانوان خارجی که با مردان ایرانی ازدواج می¬نمایند مشمول بند 6 ماده 976 قانون مدنی بوده و می¬توانند از نمایندگی¬های سیاسی و کنسولی جمهوری اسلامی ایران درخواست گدرنامه نمایند.
– 3 – ایرانیان متولد خارج از کشور مشمول بند 2 ماده 976 قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران بوده ومی¬توانند از نمایندگی¬های سیاسی و کنسولی خارج از کشور درخواست گدرنامه نمایند.
– 4 – ایرانیان ساکن خارج از کشور که گذرنامه آنان مفقود شده و یا به سرقت رفته پس از اعلام به پلیس محلی و دریافت گزارش معتبر پلیس می¬توانند از نمایندگی¬های سیاسی و کنسولی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور درخواست المثنی گذرنامه نمایند.
5 – ایرانیان ساکن خارج از کشور که یکسال از اقامت آنان گذشته باشد ضمن مراجعه به نمایندگی¬های سیاسی و کنسولی جمهوری اسلامی ایران نسبت به تغییر محل اقامت خود اقدام نمایند مشروط به اینکه اقامت معتبر کشور متوقف را داشته باشند
6 – بانوان متأهل و فرزندان بالای 18 سال جهت تغییر محل اقامت نیز به رضایت همسر و پدر نیاز دارند
– 7 – بانوان متأهل که دارای همسر خارجی بوده و یا محل اقامت همسر آنان غیر از ایران باشد برای تعویض محل اقامت نیاز به رضایت همسر ندارند.

اشخاص زیر برای دریافت گذرنامه باید از طریق سامانه میخک اقدام و مدارک مربوط را که ارائه نمایند:

فرزندان متولد شده در خارج از ایران :

1 – مدارک لازم :
اصل شناسنامه فرزند 2 –
کپی مدرک اقامتی پدر 3 –
4 – دو قطعه عکس رنگی 4*3 با زمینه سفید بدون کلاه و عینک و دختران بالای 7 سال با حجاب اسلامی
فرم اجازه ولی (پدر،جد پدری و یا قیم) برای فرزندان زیر 18سال 5 –

زنان خارجی که با مردان ایرانی ازدواج می کنند

زنان خارجی که با مردان ایرانی ازدواج می نمایند پس از ثبت ازدواج ایرانی و دریافت شناسنامه می توانند گذرنامه ایرانی دریافت نمایند. این بانوان برای تردد به ایران باید از گذرنامه ایرانی استفاده نمایند.
مدارک لازم :.

اصل شناسنامه ایرانی 1 –
کپی مدرک اقامتی 2 –
3 – دو قطعه عکس رنگی جدید 4*3 یا سایز پاسپورت با زمینه سفید بدون عینک ، با حجاب اسلامی و بدون آرایش.

افرادی که بصورت قانونی از ایران خارج شده و بصورت غیرقانونی و از طریق پناهندگی و یا بصورت قانونی وارد کشور دیگری شده و درحال حاضر دارای اقامت پناهندگی و یا دائم هستند و یا شهروندی کشور محل زندگی را دارند ( پناهنده – تابعیت مضاعف)
مدارک لازم :

اصل شناسنامه 1 –
2 – اصل کارت ملی (در صورت وجود)
3 – اصل کارت جدید نظام وظیفه برای آقایان مشمول و زیر 50 سال تمام (در صورت داشتن)
مدرک اقامتی ( گذرنامه خارجی/مدرک شهروندی/تراول داکیومنت / ویزا و…) 4 –
5 – دو قطعه عکس رنگی جدید 3*4 یا سایز پاسپورت با زمینه سفید بدون کلاه و عینک و خانمها با حجاب کامل اسلامی و بدون آرایش
تکمیل فرم اجازه شوهر برای بانوان متاهل 6 –

افرادی که گذرنامه آنها مخدوش و غیر قابل استفاده است(سوخته/ آبدیده /دست کاری شده )
مدارک لازم :

اصل گذرنامه مخدوش شده 1 –
اصل شناسنامه 2 –
اصل کارت ملی (در صورت وجود) 3 –
اصل کارت جدید نظام وظیفه برای آقایان مشمول و زیر 50 سال تمام 4 –
کپی مدرک اقامتی (گذرنامه/ مدرک شهروندی/ ویزای دائم و یا موقت) 5 –
6 – دوقطعه عکس رنگی جدید 3*4 یا سایز پاسپورت با زمینه سفید بدون کلاه و عینک و خانمها با حجاب کامل اسلامی و بدون آرایش.

افرادی که بصورت قانونی از ایران خارج شده و گذرنامه معتبر ایرانی خود را در کشور محل اقامت گم کرده اند و یا سرقت شده است
مدارک لازم:

اصل گزارش کتبی مهر و امضاء شده پلیس مبنی بر اعلام فقدان و یا سرقت گذرنامه. 1 –
اصل شناسنامه 2 –
اصل کارت ملی 3 –
اصل کارت جدید نظام وظیفه برای آقایان زیر 50 سال تمام 4 –
کپی مدرک اقامتی (گذرنامه/ مدرک شهروندی/ ویزای دائم و یا موقت) 5 –
6 – دوقطعه عکس رنگی جدید 3*4 یا سایز پاسپورت با زمینه سفید بدون کلاه و عینک و خانمها با حجاب کامل اسلامی و بدون آرایش.
تکمیل فرم اجازه شوهر برای بانوان متاهل 7 –

 

 

افرادی که بصورت غیرقانونی از ایران خارج شده و در حال حاضر محل زندگی و کار آنها همان کشور محل زندگی می باشد که به این افراد ( عابر غیر مجاز ) گفته می شود
مدارک لازم :

اصل شناسنامه 1 –
اصل کارت ملی 2-
اصل کارت جدید نظام وظیفه برای آقایان مشمول و زیر 50 سال تمام 3 –
کپی مدرک اقامتی (گذرنامه/ مدرک شهروندی/ ویزای دائم و یا موقت) 4 –
5 – دوقطعه عکس رنگی جدید 3*4 یاسایز پاسپورت با زمینه سفید بدون کلاه و عینک و خانمها با حجاب کامل اسلامی و بدون آرایش.
تکمیل فرم اجازه شوهر برای بانوان متاهل 6 –
مهر خروج مشمولین

مشمولینی که با اخذ معافیت تحصیلی یا مجوز خروج موقت از کشور خارج و دارای سه سال اقامت باشند به شزط ورود به غیبت می توانند از مهر تردد مشمولین استفاده و سالانه دو بار به ایران تردد کرده و مجموعا مجاز به سه ماه حضور در کشور می باشند .
نکات قابل توجه:
1 – مشمولینی که با اخذ معافیت تحصیلی از کشور خارج شده اند باید گواهی فراعت یا انصراف از تحصیل را اخذ و پس از تایید نمایندگی ایران از طریق سامانه میخک در خصوص ارزشیابی و نامه وضعیت تحصیلی از وزارت علوم یا بهداشت اقدام نمایند .
2 – گواهی اخذ وثیقه و ورود به غیبت بایداز سازمان وظیفه عمومی اخذ گردد.
3 – گذرنامه مشمول توسط نمایندگی ایران در کشور محل اقامت تعویض و محل اقامت مشمول خارج از کشور قید شود.
4 – نقش مهر تردد مشمولین پس از اخذ مجوز های لازم ، توسط نمایندگی ایران در کشور محل اقامت صورت می گیرد .

نوشتن دیدگاه

ارسال