در هفته گذشته دو خبر در حوزه سربازی منتشر شد که البته دومین خبر طبق معمول سالهای اخیر تکذیب خبر اول از سوی ستاد کل نیروهای مسلح بود .

در خبر اول کانال خبری خبرگزاری فارس اطلاع رسانی کرد که بر اساس توافق وزارت ورزش و جوانان و ستاد کل ، به سربازنی که در سازمان های مردم نهاد فعالیت دارند 6 ماه کسر خدمت تعلق می گیرد و بلا فاصله سردار کمالی از سوی ستاد کل خبر مذکور را تکذیب کرد .

این انتشار و تکذیب از چند جهت قابل توجه است :

1 – به نظر می رسد خبر گزاری فارس به دلیل وابستگی به سپاه توجه لازم را دارد تا اخباری را که به نوعی در حوزه نیروهای مسلح قرار دارد قبل از اطمینان از صحت آن منتشر نکند و چنانچه خبری اینگونه را منتشر می کند قاعدتا یا توافق نامه را دیده است و یا خبر را از منبع موثقی کسب کرده است که در این صورت تکذیب ستاد کل در حقیقت بیانگر گله مندی از پیش دستی در انتشار خبر و به تبع آن شائبه انفعال ستاد کل در اینگونه موضوعات است .

ستاد کل نیروهای مسلح همواره سعی کرده پیشنهادهای مراجع مختلف در خصوص سربازی که اتفاقا عمومی ترین موضوع کاری ستاد است  را با عناوینی چون مغایرت با تدابیر فرماندهی کل قوا ، سیاستهای ستاد کل یا عدم آشنایی طراحان و پیشنهاد دهندگان با مقوله امنیت بی اهمیت جلوه داده و تنها خود را مرجع بررسی و طراحی موضوع سربازی قلمداد نماید .

2 – بیان طرحهای مختلف در حوزه سربازی از سوی کارشناسان غیر وابسته به ستاد کل نیروهای مسلح ، اساتید دانشگاه ، دانشجویان و حتی سازمانهای دولتی که هر از گاهی شاهد آن در رسانه های مختلف و البته واکنش منفی ستاد کل با آن ، نشانگر آنست که بر خلاف تصور کارشناسان ستاد کل، امنیت در برخی حوزه ها از انحصار سازمانهای نظامی خارج شده و با گسترش دانش و فعالیت رسانه و آگاهی فعالان ، ستاد کل باید پاسخ های لازم برای مطالبات عمومی مرتبط را داشته باشد .

3 – اتفاقا همانگونه که در مقاطع مختلف و مصاحبه های متعدد گفته ام توسعه دامنه خدمت سربازی به خدمات اجتماعی و خارج شدن سربازی از انحصار پادگانهای نیروهای مسلح می تواند تاثیر بسزایی در افزایش رغبت مشمولان به خدمت سربازی داشته باشد و از احساس اتلاف وقت آنان در پادگانها جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × پنج =