این متن عینا از سایت شخصی جناب سرهنگ بازنشسته محمدرضا اکبر حلوایی ؛

معاون سابق مشمولان و امور معافیتهای سازمان وظیفه عمومی ناجا

به نشانی www.akbarhalvaei.ir برداشت شده است

3 – احضار و اعزام؛  

با توجه به شنیده هایم از مراجعه کنندگان به  موسسه و گاه مصاحبه ها و سایر شنیده های حاشیه ای ، فکرمی کنم تعداد غایبین در حال حاضر حدود 3 میلیون نفر است و غیبت مشمولان ، دارای رشد فزاینده است که ناشی از اختلاف و تفاوت رفتار نیروهای مسلح از یک سو و بی برنامه گی ،  لجاجت و بی تدبیری از سوی دیگر در این حوزه است.

     لجاجت از آن جهت  که  با تمدید اعزام متقاضیان بسیار  سخت  موافقت  می شود  که خود عامل غیبت وافزایش آن می شود . وقتی  مشمول یک دوره غیبت را به جان می خرد  و دارای اضافه خدمت می شود ، دیگر برایش غیبت بیشتر مهم نیست و لذا باید  با  تدبیر،  با کسانی که خود را در مدار قانون قرار داده و برای خدمت رایگان ، حضور پیدا می کنند تا حد امکان مساعدت کرد. 

در حالی که سپاه می تواند حدود 65 درصد سربازان  مورد نظر خود را به نام انتخاب کند، چرا این قابلیت را با میل مشمول برای سایر نیروهای مسلح لحاظ نمی کنید؟ ، این همه  مصاحبه و گفتار در خصوص مکانیزه  شدن امور وظیفه عمومی، می تواند در گوشه ای هم  به موضوع اعزام اختصاص  یافته  و با توجه به سهمیه هر سازمان در اعزام ، حداقل 50 درصد سهمیه  به انتخاب مشمول گذاشته شود تا هر مشمولی که خود را  زودتر معرفی و سازمان مورد نظر خود را انتخاب می کند ، فرصت خدمت بهتری داشته باشد که این سقف به راحتی تا 70 درصد سهمیه سازمان ها را می تواند شامل شود.

این اقدام  میل  به  خدمت  را  افزایش  داده ،  انگیزه  برای معرفی زودتر و عدم  تقاضای تمدید اعزام را نیزافزایش  داده  و خللی  نیز  در انجام  وظایف  سازمان و تامین  سرباز  نیروهای مسلح  ایجاد  نمی کند.

شاید بد نباشد به جای تهدید غایبین به برخورد که معمولا نتیجه معکوس دارد تسهیلاتی برای کسانی که ، خود را برای اعزام معرفی می کنند در نظر گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 4 =