تغییر آیین‌نامه جدید تسهیلات نظام وظیفه تخصصی

1439979138392_index.jpgمعاون پژوهش و برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان با بیان این‌ که آیین‌نامه جدید ارائه تسهیلات خدمت نظام وظیفه در جهت تسهیل برای رشد و هدایت دانش‌آموختگان نخبه در حوزه‌های تخصصی است، گفت: اکنون این تسهیلات در سه سطح دانش‌آموختگان داخلی، دانش‌آموختگان فناور و دانش‌آموختگان غیرمقیم ارائه می‌شود.

 دکتر غلامعلی منتظر در بیست و دومین نشست سراسری رؤسای بنیادهای نخبگان استان‌ها که امروز در هتل نیشکر اهواز برگزار شد، با بیان این‌ که در این مدت خوشایندترین اتفاق دیدار نخبگان با رهبر انقلاب بود، اظهار کرد: مجموعه فرمایشات رهبری در دیدار با نخبگان در قالب یک کتاب تدوین شده و در اختیار بنیاد نخبگان قرار گرفته است که این نکات باید در مدیریت به‌کار گرفته شود و خطوط راهنمای ما باشد.

 وی با اشاره به محورهای نشست رؤسای بنیاد‌های نخبگان کشور، گفت: آیین‌نامه ارائه تسهیلات خدمات نظام وظیفه تخصصی در هشت ماه گذشته تغییر کرده است؛ اکنون این تسهیلات در سه سطح دانش‌آموختگان داخلی، دانش‌آموختگان فناور و دانش‌آموختگان غیرمقیم ارائه می‌شود.

 معاون پژوهش و برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: کسانی که در بنیاد هستند از هوش و استعداد برتری برخوردار هستند. باید آن‌ها را به تخصص رساند تا بتوان تأثیرگذاری آن‌ها را بر جامعه مشاهده کرد این مسیر نخبگی است و ارائه تسهیلات خدمات نظام وظیفه در همین راستا است.

 منتظر با بیان این‌ که تاکنون نزدیک به پنج هزار نفر از تسهیلات ارایه خدمات نظام وظیفه استفاده کرده‌اند، عنوان کرد: در آیین‌نامه جدید که در خرداد ماه امسال تصویب شد، اهدافی دنبال می‌شود. در گذشته به دلیل نوع انتخاب دانشجویان بسیاری از این تسهیلات استفاده می‌کردند و در دانشگاه‌ها اختلال ایجاد شده بود. از سوی دیگر سازمان نظام وظیفه نیز از این وضعیت ناراضی بود. در این آیین‌نامه جدید، دوره دانشجویی حذف و تنها دانش‌آموختگان دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری از این تسهیلات استفاده می‌کنند.

 وی با تصریح بر این‌ که آیین‌نامه جدید در جهت تسهیل برای رشد و هدایت دانش‌آموختگان نخبه در حوزه‌های تخصصی است، بیان کرد: تسهیلات نظام وظیفه با شرایط ویژه و بر اساس امتیازاتی که به آنها ارائه می‌شود، انجام می‌شود. نگاه بنیاد ملی نخبگان این است که تسهیلات نظام وظیفه برای دانشجویان نیست بلکه برای دانش‌آموختگان است و باید استفاده‌کنندگان از تسهیلات افراد برجسته‌ای باشند.

 معاون پژوهش و برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان با بیان این‌ که برای شناسایی افراد دانش‌آموخته جهت استفاده از تسهیلات معیارهایی مدنظر است، گفت: فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی اجتماعی از جمله این معیارها است که بر اساس آن امتیازاتی به آن‌ها تعلق می‌گیرد. مقالات علمی، فعالیت فناورانه و اختراعات برگزیده از دیگر معیارهای شاخص فعالیت‌های پژوهشی است. همچنین فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی بسیار مورد تأکید است زیرا افراد باید از حالت تک‌ بعدی خارج شوند.

 منتظر ادامه‌ داد: ما مایل هستیم که افراد عضو انجمن‌های علمی در دانشگاه‌ها شوند و امتیازاتی در این خصوص برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. یکی از مشکلات نظام آموزشی ما این است که انجمن‌های علمی دانشجویی کم‌مخاطب هستند. در زیرمجموعه دانشگاه‌های وزارت علوم و وزارت بهداشت نزدیک به 600 انجمن علمی دانشجویی وجود دارد اما کمتر از 250 هزار عضو دارند در حالی که انجمن‌های علمی دانشجویی در جهان به‌ تنهایی 200 هزار عضو دارد؛ این نشان می‌دهد که انجمن‌های علمی نتوانسته‌اند در جامعه اثر بگذارند.

 وی با بیان این‌ که کارگروه شناسایی دانش‌آموختگان جهت استفاده از تسهیلات نظام وظیفه تخصصی تشکیل می‌شود، یادآور شد: برای شرکت‌های دانش‌ بنیان نیز تسهیلات نظام وظیفه تخصصی در نظر گرفته شده است. هر شرکت دانش‌ بنیان بر اساس سالنامه مالیاتی و فعالیت‌های اقتصادی خود می‌تواند یک نفر را جهت استفاده از تسهیلات نظام وظیفه معرفی کند و پس از آن به ازای 500 میلیون تومان فروش محصولات می‌تواند فرد دیگری را معرفی کند که سهم هر شرکت 10 نفر است.

 معاون پژوهش و برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان با اظهار این‌ که تلاش ما این است که از تسهیلات به‌ صورت درست استفاده شود و اکنون در کارگروه تخصصی شناسایی دانش‌آموختگان نگاه کیفیت‌گرا حاکم است، عنوان کرد: ما نمی‌خواهیم سربازی را حذف کنیم بلکه به دنبال آن هستیم که از این خدمت مقدس بهترین استفاده صورت گیرد.

منبع: سایت ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − نه =