طبق قانون نظام جمهوری اسلامی در کشور ایران، تمامی آقایان از سن 18 سالگی ، موظف هستند که مدارک خود را برای معرفی نمودن به سازمان نظام وظیفه برای اعلام آمادگی خدمت سربازی خود اقدام نمایند. سربازی در حقیقت به معنای جان فشانی کردن، ایستادن تا پای جان در نبرد است. اما در اصطلاح در دنیای امروز خدمت سربازی به معنی خدمت موقت و یا دائم در نیروهای مسلح کشورها نام دارد. خدمت سربازی در کشور ایران برای آقایان از سن 18 تا 50 سالگی اجباری است به غیر از افرادی که از شرایط معاف از سربازی برخوردار هستند.

انواع معافیت از خدمت سربازی

معافیت موقت و معافیت دائم را دارا است. معافیت موقت به این معنا است که فرد با داشتن چند شرایط می تواند از خدمت برای یه مدت موقت معاف گردد. که این شرایط شامل: معافیت تحصیلی ، معافیت بنیاد ملی نخبگان و گواهی اشتغال به خدمت می باشد.

معافیت دائم: به این معنا است که افراد با دارا بودن این شرایط می توانند برای همیشه از خدمت سربازی معاف گردند. معافیت های دائمی شامل : معافیت پزشکی، بخشودگی سن، معافیت کفالت، معافیت مدد جویان، معافیت متعهدین خدمت، معافیت ایثارگران را دارا می باشد.

معافیت پزشکی

اگر که افراد از مشکلاتی همانند : بیماری جسمی و یا ذهنی برخوردار باشند ، در صورت تمایل می توانند دریافت کارت معافیت پزشکی خود اقدام کنند. البته این کار با معاینه قبلی توسط پزشک های نیروهای مسلح و تایید آن ها امکان پذیر می باشد. به این نکته نیز توجه داشته باشید زیرا مدارک پزشکی فرد باید حتما به تایید کمیسیون پزشکی سازمان نظام وظیفه برسد. برای معافیت پزشکی باید مراحلی را طی بنمایید تا در صورت امکان به آن دست بیابید.

لیست بیماری های معافیت پزشکی در 99

معافیت پزشکی از جمله معافیت هایی است که با برخورداری آن افراد می توانند به طور دائم از شر سربازی خلاص شوند. در صورت داشتن بیماری های همانند: بیماری های عمومی، بیماری های غدد مترشحه داخلی، بیماری های جراحی مغز و اعصاب، بیماری های استخوان ، بیماری های فک و دهان و دندان ، بیماری های گوش ، حلق و بینی و … را دارا باشید می توانید برای گرفتن معافیت پزشکی اقدام کنید و از رفتن به سربازی راحت شوید.

قوانین معافیت پزشکی 99

هر کسی که از شرایط گرفتن معافیت پزشکی در سال 99 را دارا باشد اول باید دفترچه اعزام به خدمت خود را بگیرد و شروع به طی نمودن مراحل آن بنماید. بعد می توایند از طریق پلیس +10  برای انجام معاینات پزشکی اعزام شوید و باید به پزشک متخصص رجوع نمایید. در این مرحله با توجه به سابقه پزشکی که در دست دارید مشاوره می شوید و با پزشک خود آن ها را در میان بگذارید.

درخواست شما به وسیله ی پزشکتان برای معافیت پزشکی صادر می گردد و می توانید معافیت پزشکی سربازی خود را در دفتر پلیس +10 ثبت کنید.

معافیت پزشکی اعصاب و روان

به طور کلی معافیت پزشکی اعصاب و روان با اسم هایی همانند: معافیت روانپزشکی، معافیت اختلالات عصبی و مغزی و یا معافیت بیماری های روانی و … شناخته شده اند. اگر که افراد مشمولین خدمت نظام وظیفه از مشکلات روحی و روانی برخوردار باشند و در بیمارستان به علت این بیماری بستری بوده باشند می توانند به نسبت گرفتن معافیت پزشکی خود اقدام نمایید. بیماری های روانی بیماری هایی هستند که تاثیر بسیار بدی بر روی تفکر و رفتار افراد بر جا باقی می گذارند و همینطور منجر به ناراحتی و ناتوانی در آن ها می شود. در برخی از مواقع در این بیماری های اعصاب روان فرد تنها از رزم معاف می گردد.

مدل شدید تر بیماری های روانی، که از آثار بیماری عینی و مورد لمس  برخوردار هستند. تشخیص و صادر حکم معافیت کامل در این مدل از بیماری های اعصاب و روان راحت تر صورت می پذیرد. در بعضی از بیماری ها همانند وسواس و یا فوبیا و مشکلات افسردگی از تشخیص اولیه عبارت است از این می باشد که فرد از هیچ مشکلی برخوردار نیست و کاملا صحیح و سالم می باشد. اما نشانه ها و تاثیرات آن ها در گذر زمان شدت می یابد و عمر بیماری را افزایش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − شش =