ضرورت بازنگری در ضوابط جریمه مشمولان غایب – سرهنگ بازنشسته محمد رضا اکبر حلوایی

جریمه مشمولین غایب یا همان خرید خدمت مشمولان غایب امسال نیز در بودجه کل کشور لحاظ شد و برابر اعلام رئیس اداره سرباز ستاد کل ضوابط اجرایی آن تا پایان فروردین به سازمان وظیفه عمومی ابلاغ می شود .
طرحی که از همان ابتدا مشخص بود برای جبران کسری بودجه دولت تهیه شده است و قرار است چون همیشه ،برای قانون گریزان امتیازی را در بر گیرد .
هر چند که در ابتدا ،حل مشکل مشمولان غایب و حذف محدودیتها و محرومیتهای آنان و ساماندهی به زندگی متاهلین محور اصلی تصمیم قلمداد می شد اما مبالغ در نظر گرفته شده توسط دولت و نمایندگان مجلس که البته به نظر می رسد بدون هماهنگی با ستاد کل نیروهای مسلح نبوده است نشان می داد که اولویت اصلی، تامین بخشی از بودجه مورد نیاز دولت و خصوصا نیروهای مسلح است و حل مشکل مشمولان ،اولویتهای بعدی را شامل می شود .
بهر حال این قانون برای سال چهارم نیز در قانون بودجه کل کشور تصویب شد و حال رئیس اداره سرباز ستاد کل نیروهای مسلح ضمن بیان مصوبات مجلس ،مانند تخفیف ۷۰ درصدی برای فرزندان مددجویان و واگذاری ۵ درصد از مبلغ دریافت شده از جریمه مشمولین، به سازمان آموزش فنی -حرفه ای بابت حرفه آموزی سربازان،نحوه اجرا را منوط به ابلاغ ضوابط اجرایی کرده است .
هرچند که در سال ۹۶ ستاد کل و سازمان وظیفه عمومی ابلاغیه ای در این خصوص صادر نکردند و همان ضوابط ابلاغ شده سال ۹۵ را ملاک عمل قرار دادند و در نتیجه تخفیف ۵۰ درصدی در جریمه مددجویان مغفول ماند یا تعمدا اجرا نشد ، امسال بارقه های امید برای مساعدت به مددجویان هویداست و جای تشکر دارد .
از منظر قانون ،فقط مشمولانی از این طرح می توانند استفاده کنند که حداقل ۸ سال غیبت داشته باشند لیکن در مقررات ابلاغی، دانشجویان دارای معافیت تحصیلی به شرط انصراف یا اخراج از تحصیل نیز غایب شناخته شدند و محدودیتهای زمانی برای تاریخ اخراج یا انصراف آنان نیز به استناد قانون خدمت وظیفه آنان را به عنوان غایب نمی شناخت ولی این کار مساعدتی بود تا شمار کسانی که با پرداخت پول معاف می شوند افزایش یابد،حال که این رویه غلط از سال ۹۴ اجرا می شود مناسب است ستاد کل در ضوابط سال ۹۷ نکات زیر را نیز لحاظ نماید:
۱-برای اخراج یا انصراف از تحصیل دارندگان معافیت تحصیلی محدودیت زمانی مانند ۹۵/۶/۳۱ و مشابه آن در نظر نگرفته و تاریخ به روز را نیز بپذیرد زیرا محدودیت های مذکور تاثیری در ممانعت از برنامه ریزی مشمولین برای معافیت ندارد.
۲-مشمولینی که در سنوات ارفاقی و حتی مهلت معرفی فارغ التحصیل شده اند با مدرک مقطع تحصیلی جدید و غیبت از زمان مقطع قبلی در شمول پرداخت جریمه قرار بگیرند ،برای مثال مشمول متولد ۷۱ که در سال ۸۹ پیش دانشگاهی گرفته و از مهر ۹۰ تا مهر ۹۶ در مقطع کارشناسی تحصیل و فارغ التحصیل شده است چون بیش از ۵ سال به تحصیل اشتغال داشته با مدرک تحصیلی کارشناسی و با غیبت از سال ۸۹ امکان پرداخت جریمه داشته باشد .
۳-برای سربازانی که از خدمت فرار کرده و در شمول ۸ سال غیبت قرار دارند بازای هر ماه خدمت ۵ درصد تخفیف لحاظ شود تا بین افرادی که اصلا به قانون تمکین نکرده اند با اشخاصی که بخدمت اعزام لیکن بدلایل مختلف مجبور به فرار شده اند تفاوتی وجود داشته باشد .
۳- از آنجا که اکثر مشمولین مقیم خارج از کشور فاقد سابقه تحصیلی می باشند و برقراری ارتباط بین نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران با دانشگاههای خارج برای راستی آزمایی مقدور نیست، بهتر است با لحاظ جریمه ۱۵۰ میلیون ریال به عنوان مبنای ۸ سال غیبت ، رسیدگی به درخواست آنان تسهیل گردد .
همچنین می توان اظهار فردی آنان در خصوص مدرک تحصیلی را نیز بدون نیاز به تائید وزارتخانه های مربوط پذیرفت و ملاک رسیدگی قرار داد.{jcomments on}

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 − چهار =