یکی از مهمترین قوانین نظام وظیفه که طرفداران زیادی دارد، دریافت کسری خدمت می باشد.

کسری سربازی انواع مختلفی مانند کسری متاهلین، کسری ایثارگران، کسری بسیج و … را شامل می شود

کسری خدمت سربازی چیست؟

بر اساس مقررات وظیفه عمومی، از انواع کسری خدمت می توان کسر خدمت ایثارگران، کسر خدمت فرزند، کسر خدمت مناطق امنیتی و مناطق محروم و بد آب و هوا، کسر خدمت متاهلین، کسر خدمت بسیج، کسر خدمت نخبگان و محققان  را نام برد

انواع و شرایط کسری خدمت سربازی

 • کسری خدمت ایثارگری

آن دسته از مشمولانی که سابقه ایثارگری والدین آنها به حد نصاب معافیت از خدمت سربازی نمی رسد، بر اساس آیین نامه ستاد کل نیروهای مسلح می توانند طبق شرایط زیر از تسهیلات کسری خدمت ایثارگری بهره مند شوند.

کسری خدمت ایثارگری به ازای حضور در جبهه، جانبازی و یا اسارت والدین به  مشمول تعلق می گیرد. بر اساس مقررات موجود ، برای هر ماه حضور در جبهه، هر یک درصد جانبازی و هر یک ماه اسارت پدریا مادر به مدت 12 روز کسری خدمت برای فرزند در نظر گرفته می شد.

 • ایثارگرانی که حد نصاب معافیت یک فرزند را ندارند، می توانند برای دریافت کسری خدمت فقط یک فرزند خود اقدام نمایند.
 • اگر رزمنده ای در بیش از یک سازمان دارای سابقه حضور در جبهه و جانبازی می باشد، چنانچه جمع آن مدت به حد نصاب معافیت یک فرزند برسد، باید هر یک از این سازمان ها به طور جداگانه مدت جبهه و جانبازی را به سازمان وظیفه عمومی ارائه نمایند تا توسط این سازمان جمع شود.

اگر تجمیع مدت جبهه و جانبازی به حد نصاب معافیت یک فرزند نرسد و فرد ایثارگر متقاضی دریافت کسری خدمت برای فرزند خود باشد، هر یک از سازمان ها باید به صورت مجزا برای فرزند مشمول، کسری خدمت صادر نمایند.

 • آن دسته از خانواده هایی که فرزند پسر دو یا چند قلو دارند، چنانچه به صورت همزمان به خدمت سربازی اعزام شوند در صورت درخواست، امکان تقسیم کسری خدمت بین آنها وجود دارد.
 • برای استفاده از این امتیاز مشمولان باید فاقد غیبت باشند.

 

 • کسری خدمت بسیج فعال:

بسیاری از مشمولین سربازی به دنبال استفاده از سابقه بسیج خود جهت کاهش مدت زمان خدمت سربازی می باشند. زیرا نسبت به سایر شرایط، آسان تر است.

افرادی که دارای سابقه بسیجی فعال در حوزه ها و پایگاه های مقاومت بسیج می باشند، می توانند از مزایای مختلفی که برای آنها در نظر گرفته شده، استفاده نمایند. از این مزایا می توان به بهره مندی از پذیرش خدمت سربازی در نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و استفاده از کسری خدمت بسیج فعال به مدت حداکثر 6 ماه اشاره نمود.

کسری خدمت بسیج تنها به دارندگان کارت فعال و کسانی که به اندازه کافی در بسیج مساجد و دانشگاه ها فعالیت داشتند، تعلق می گیرد.

برای استفاده از کسر خدمت بسیج مشمول نباید دارای غیبت باشد

 

 •  کسر خدمت پروژه های تحقیقاتی:

یکی از معمول ترین و بهترین راه های دریافت کسری خدمت که معمولا افراد زیادی به دنبال آن هستند، کسری خدمت از طریق انجام پروژه های تحقیقاتی می باشد. این پروژه ها که از آن به عنوان کسر خدمت نخبگان و محققان  نیز یاد می شود به دو صورت پروژه های جایگزین خدمت و پروژه های کسری خدمت به متقاضیان ارائه می شود .

با توجه به میزان سختی پروژه انجام شده، مدت زمان به خصوصی جهت کاهش مدت سربازی به فرد تعلق می گیرد که معمولا 2  تا 9 ماه است.

در صورتی که مشمولان برابر ضوابط بنیاد ملی نخبگان و ستاد کل نیروهای مسلح واجد شرایط انجام پروژه های جایگزین شناخته شده و پروژه دریافت شده را طی 14 تا 19 ماه به تمام برسانند با طی دوره آموزش از کارت پایان خدمت استفاده خواهند کرد
در واقع پروژه های تحقیقاتی این افراد مورد بررسی و ارزیابی توسط هیئت داوران قرار می گیرد و در صورت به تایید رسیدن، مشمول امتیازاتی از قبیل کسر خدمت و یا پس از طی دوره آموزش کارت پایان خدمت دریافت می نمایند.

برای انجام پروژه های کسر خدمت و جایگزین سربازی مشمول نباید غیبت داشته باشد

 • کسری خدمت مناطق محروم و بد  آب و هوا:

یکی دیگر از مواردی که باعث کاهش طول مدت سربازی مشمولان نظام وظیفه می شود، محل خدمت آنان می باشد. اگر فرد در منطقه ای خدمت کند که آب و هوای بدی داشته باشد، از میزان خدمت آن 2 ماه کم شده و با احتساب دوره آموزشی پس از 21 ماه، سرباز می تواند خدمت سربازی خود را به پایان برساند.

همچنین سربازانی که فاصله محل خدمت و سکونت آنان بیش از 50 کیلومتر باشد در شمول این نوع از کسر خدمت قرار می گیرند .

 

 •  کسر خدمت مناطق امنیتی :

خدمت سربازی در بعضی از مناطق کشور سختی هایی را به همراه دارد. افرادی که خدمت آنان در مناطق جنگی، امنیتی و یا درگیر با نیروهای داخلی و خارجی ضد نظام جمهوری اسلامی ایران باشد، می توانند با احتساب دوره آموزشی پس از 18 ماه خدمت سربازی خود را به اتمام برسانند.

به طور کلی، دوره ضرورت افراد بر اساس اطلاعیه های اخیر تغییر پیدا کرده است. مدت خدمت سربازی برای کارکنان وظیفه بومی در مناطق عادی 24 ماه، در مناطق غیر درگیر، عملیاتی، محروم و بد آب و هوا 21 ماه و امنیتی درگیر 18 ماه مشخص شده است. همچنین کارکنان وظیفه غیربومی باید در مناطق عادی به مدت 21 ماه و در مناطق غیر درگیر، عملیاتی، محروم و بد آب و هوا 18 ماه دوره سربازی را سپری نمایند.

 • کسری خدمت فرزند :

این نوع کسری خدمت برای مشمولانی می باشد که متاهل بوده و در صورتی که سرباز قبل یا در حین سربازی صاحب فرزند شود، به ازای هر فرزند به مدت 3 ماه از خدمت وی کسر می شود .

 • کسری خدمت متاهلین :

سربازانی که متاهل بوده یا در حین خدمت ازدواج نمایند از 2 ماه کسر خدمت بهره مند می شوند .

 • شرایط کسری خدمت سربازی:

 • داشتن دو یا چند مورد از موارد کسری خدمت مشکلی ندارد و سرباز می تواند شرایط هر چند مورد را که داشته باشد از آن استفاده نماید.
 • در صورتی که داوطلب بیش از 21 ماه کسری خدمت داشته باشد، باز ملزم به گذراندن دوره آموزش مقدماتی سربازی به مدت 2 ماه خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 4 =