بسیاری از افراد مشمول سربازی، که به ادامه تحصیل در خارج از کشور علاقمند هستند، به دنبال راه و روشی برای مهاجرت تحصیلی بدون سربازی هستند.

این افراد با یکسری محدودیت ها مواجه هستند، که از لازمه های عبور از این مراحل داشتن اطلاعات کافی در این زمینه می باشد. باید گفت که از راه های قانونی و بدون هیچ مشکلی می توانید از از کشور خارج شوید، که در ادامه به این موضوع بیش تر می پردازیم.

دریافت معافیت تحصیلی

معافیت تحصیلی ، اگر بخواهیم به اختصار توضیحی ارائه دهیم، باید بگوییم که معافیت تحصیلی مدرکی می باشد که با گذاشتن وثیقه می توانید به طور محدود از کشور خارج شوید. برای گرفتن نامه معافیت تحصیلی باید طی مراحلی به دانشگاه درخواست دهید. در صورتی که به دانشگاه بدهی نداشته باشید و یا نبودن مشکلی از سوی دانشگاه گواهیی به نام اشتغال به تحصیل دریافت می کنید.

پس از دریافت گواهی با یه یکی از مراکز پلیس +10 مراجعه کنید. در این مرحله به سایت نشا مراجعه و ثبت نام کنید و معرفی نامه را از وزارت علوم دریافت نمایید. این نامه به این معناست که شما می توانید بدون هیچ مشکلی به طور محدود از کشور خارج شوید.

افرادی که دارای معافیت تحصیلی می باشند تا زمان مقرر شده، می توانند به کشور رفت و آمد و داشته باشند و از سوی وزارت خانه مربوطه مجوز مورد نیاز برای آن ها صادر می شود.

قوانین موجود برای خروج از کشور

قوانینی برای افرادی که مشمول به سربازی هستند و قصد مهاجرت تحصیلی بدون سربازی دارند وضع شده که به شرح زیر است:

  1. مشمولان سربازی نباید غیبت داشته باشند و همینطور باید وضعیت تحصیلشان مشخص باشد.
  2. مشمولان سربازی نباید فارغ التحصیل باشند و پبرگه اعزام به خدمت بدون غیبتی داشته باشند.
  3. وثیقه مورد نظر را باید مهیا کنید و فرم خروج موقت تکمیل گردد.

نکته: لازم به ذکر است که اگر در زمان موعود به کشور بازگشتید و به سازمان نظام وظیفه خود را معرفی نکنید، به مدت شش ماه اجازه خروج از کشور را نخواهید داشت و حتی هیچ فعالیتی را نمی توانید انجام دهید و هیچ معافیتی شامل حال شما نخواهد شد. مشمولان سربازی که در زمان موعود به کشور بازنگردند، به جریمه ای سنگین محکوم خواهند می شوند و وثیقه آن ها توسط دولت ضبط می شود و مانند سربازان غایب برای آن ها اضافه خدمت رد می شود و به مراجع قضایی احضار می شوند.

وثیقه قابل قبول نظام وظیفه برای خروج از کشور

سازمان نظام وظیفه برای اطمینان از بازگشت مشمولان، وثیقه ای از آن ها دریافت می شود که موارد زیر را در برمیگیرد:

پول نقد:

در این روش باید مبلغ 15 میلیون تومان را به عنوان ضمانت، در  حساب دولت و به عنوان گرو قرار دهید. سازمان نظام وظیفه از مشمولان سربازی تعهد 6 ساله می خواهد ولی بانک تنها 1 سال ضمانت می دهد. برای این منظور باید تعهدنامه ای امضا کنید که هرساله این ضمانت را تمدید کنید. لازم به ذکر است که تمامی این مبالغ بعد از بازگشت به کشور به شما بازگردانده می شود.

ضمانت بانکی:

برای استفاده از روش ضمانت بانکی، شما باید به بانک پول نقد ارائه دهید و یا سفته و سند نزد بانک گرو بگذارید. همه بانک ها این کار را انجام نمی دهند برای جلوگیری از بروز مشکل حتما لیست بانک هایی که این کار را انجام می دهند مطالعه نمایید.

سند ملکی:

باید در این روش سند یک ملک معتبر را به بانک ارائه داد. بانک به کمک مامور شهرداری برای ملک مورد نظر ارزش گذاری می کند. پس از اتمام این کار بانک نامه ضمانت را به شما می دهد تا تحویل نظام وظیفه دهید.

 دریافت گذرنامه

پس از مهیا نمودن ضمانت نامه به یکی از روش های بالا و تحویل آن به سازمان نظام وظیفه، پس از بررسی کامل و تایید مدارک به اداره گذرنامه ارسال می گردد. پس از گذشت زمان یک هفته با مراجعه به اداره گذرنامه در صفحه آخر پاسپورت شما مهری خورده خواهد شد که مهر اجازه شما برای خروج از کشور می باشد.

مقدار وثیقه برای سفرهای خارج از کشور

افراد مشمول به سربازی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند با توجه به کشوری که به آن سفر می کنند، میزان وثیقه ای که باید گرو بگذارند متفاوت است. به این ترتیب باید مقادیر تعیین شده برای هدف های مختلف خروج از کشور نزد بانک به شرح زیر گرو گذاشت:

سفرهای سیاحتی: مبلغ 15 میلیون تومان برای سفرهایی که به منظور تفریح از کشور خارج می شوید.

سفرهای علمی: این سفرها به منظور تحقیقات علمی و پروژه صورت می گیرد، که به آن ها سفرهای مطالعاتی می گویند؛ مبلغ 8 میلیون تومان جهت گرو باید گذاشته شود.

سفرهای زیارتی: مبلغ وثیقه 3 میلیون تومان جهت زیارت به کشورهای عراق و عربستان.

سفر تحصیلی: سفرهایی که فرد مشمول سربازی برای ادامه تحصیل از کشور خارج می شود و باید مبلغ 20 میلیون تومان را به عنوان گرویی نزد بانک قرار دهد.

مهاجرت تحصیلی بدون خدمت سربازی

افرادی هستند که مشمول به خدمت اجباری بوده و قصد دارند از کشور به منظور ادامه تحصیل خارج شده و پس از ترک وطن قصد بازگشت مجدد ندارند. این اقدامی کاملا اشتباه است، زیرا ممکن است مشکلسی برای شما پیش آید و بعد از زمان مقرر مجبور شوید به کشور بازگردید. در این شرایط دولت تمام پولی که برای وثیقه گذاشته اید ضبط می کند و جرائم سنگینی نیز برای شما در نظر گرفته خواهد شد.

باید گفت اقدام عاقلانه و منطقی این است که خدمت سربازی خود را به اتمام رسانید و بعد از آن به صورت کاملا قانونی اقدام به مهاجرت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − چهار =