در سال 1294، اولین قانون سربازگیری در مجلس شورای ملی به تصویب رسید؛ قانونی که در سال 1304 با نام «خدمت اجباری» تثبیت شد و پس از انقلاب اسلامی در سال 1363 بازنگری شد و در نهایت در سال 1390 مورد بازنگری مجدد قرار گرفت.

به گزارش ایسنا به نقل از «خبرآنلاین»، تفکر سربازگیری در حدود 400 سال پیش از میلاد مسیح شروع شده اما به خاطر موقعیت سیاسی و اجتماعی‌ آن زمان این تفکر به مرحله عمل در نیامد و همان اصول ابتدایی یعنی استخدام افراد مزدور و داوطلب، شیوه‌های اولیه ‌سربازگیری بوده است.

سربازگیری در ایران تاریخچه‌ای طولانی دارد اما به طور مشخص اولین قانون سربازی در ایران با عنوان «قانون سربازگیری» در سال 1294 به تصویب مجلس شورای ملی رسید که بر اساس این قانون، قشون‌گیری دولت ایران بر مبنای بنیچه صورت می‌گرفت. این روش تا سال 1300 نیز ادامه داشت اما در سال 1304 با تشکیل «اداره کل احصائیه و سجل احوال» و سپس با تصمیم رضاخان قانون «خدمت اجباری» به تصویب رسید. قانونی که تا سال 1347 بنا به ضرورت دستخوش تغییراتی شد و نهایتا در سال 1350، قانون خدمت وظیفه عمومی که نسبت به ادوار گذشته، قانون جامع‌تری بود به تصویب مجلس شورای ملی رسید.

اولین قانون خدمت وظیفه عمومی پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز در تاریخ 29 مهر 1363 با تغییراتی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و در نهایت در سال 1390 با اصلاح 36 ماده از قانون سابق و 30 ماده الحاقی در مجلس شورای اسلامی تصویب شد.

سربازی به عنوان یکی از ارکان امنیت ملی در ایران شناخته می‌شود اما پس از گذشت سالیان متمادی و تغییر روش جنگ، این شیوه متناسب با زمان خود به‌روز نشده است و به همین دلیل نحوه استفاده و آموزش نیروهای وظیفه با مشکلات بسیاری همراه است؛ مشکلاتی که سبب می‌شود تا آمار غایبین سربازی افزایش یافته و جوانان تمایلی برای رفتن به خدمت سربازی نداشته باشند و حتی برای گرفتن معافیت، هزینه‌های سنگینی بپردازند.

مطابق با پژوهش‌های انجام‌شده، مهم‌ترین عامل نارضایتی سربازان، اتلاف وقت در مدت زمان طولانی خدمت سربازی‌ است؛ مسئله‌ای که روی فرصت شغلی، وضعیت تحصیلی، موقعیت اجتماعی و ازدواج جوانان تاثیرگذار است. از سوی دیگر و در مقیاسی بزرگ‌تر، شیوه کنونی سربازی دارای تبعات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نیز هست، اثرگذاری روی نیروی انسانی شاغل، طولانی‌شدن کاذب مدت تحصیل پسران، خروج نخبگان، بالا رفتن سن ازدواج و مشکلات مشمولان غایب، از جمله موارد مشهود در تبعات شیوه کنونی است.

این مشکلات ایده اصلی شکل‌گیری «کمپین بهبود خدمت سربازی‌» است؛ کمپینی که با همکاری دانشجویان دانشگاه‌های تهران، شریف، امیرکبیر، علم و صنعت، شهید بهشتی، دانشگاه آزاد پردیس تهران مرکز و تهران جنوب شکل گرفته است و بر راهکارهای بهینه خدمت سربازی تاکید می‌کند.

در واقع انگیزه اصلی شکل‌گیری این کمپین جلوگیری از هدررفت سرمایه عظیم جوانان در دوران سربازی و استفاده پتانسیل جوانان در جهت حل مشکلات کشور است.

مطابق با اصل 147 قانون اساسی، «دولت باید در زمان صلح از افراد و تجهیزات فنی ارتش در کارهای امدادی، آموزشی، تولیدی و جهاد سازندگی، با رعایت کامل موازین عدل اسلامی استفاده کند در حدی که به آمادگی رزمی آسیبی وارد نیاید».

بر همین مبنا می‌توان به راهکارهایی عملیاتی، اجرایی و کم‌هزینه اندیشید که از پتانسیل ارزنده جوانان در مدت زمان سربازی، در جهت رفع مشکلات اقتصادی و فرهنگی کشور استفاده شود.

این کمپین با برگزاری فراخوان ایده از میان دانشجویان و اساتید، ده‌ها ایده و راهکار پیشنهادی را جمع‌آوری کرده است؛ راهکارهایی نظیر سازندگی در مناطق محروم، کارآفرینی و ایجاد اشتغال، استفاده از تخصص سربازان در نیروهای مسلح، پیشگیری از خشکسالی، فعالیت تخصصی رایگان در پروژه‌های ملی، مشارکت سربازان در فعالیت‌های صنعتی، آموزش در مناطق محروم، ، تحقیقات فرهنگی، پروژه‌های محیط زیست، توانمندسازی برای اقشار کم‌درآمد و به طور کلی ایجاد بستری برای هدایت این پتانسیل ارزشمند به سمت مشکلات کشور می‌تواند به عنوان مصداق حقیقی از خدمت به کشور باشد و جایگزین کامل و حتی بخشی از خدمت سربازی شود.

بهبود خدمت سربازی با عزم ملی و مدیریت جهادی امکان‌پذیر است و در صورت تصمیم به ایجاد تغییرات مثبت، قطعا راهکارهای عادلانه بسیاری وجود خواهد داشت؛ راهکارهایی که در راستای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری تعریف شده، با سند توسعه کشور همخوانی دارد و راهکارهایی که می‌تواند تا قبل از 1404، نظام مطلوب خدمت سربازی را در کشور اجرا کند.

منبع: سایت ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × یک =