برای ثبت نام و شرکت در آزمون سراری تمامی افراد می بایست واجد شرایط شرکت در کنکور باشند که از طریق دفترچه ثبت نام کنکور قابل مشاهده است، اما برای داوطلبان آقا مسئله دیگری وجود دارد که مربوط به نظام وظیفه آن ها می باشد.

داوطلبان آقا که قصد ثبت نام و شرکت در آزمون سراری 1400 را دارند، باید برای تعیین وضعیت سربازی خود، کدی را با عنوان تعیین وضعیت نظام وظیفه، دریافت کرده و در فرم ثبت نام وارد نمایند.

 

کدهای نظام وظیفه عمومی

داوطلبان آقا، باید برای ثبت کنکور و یا ثبت بدون کنکور یک فرم تقاضانامه یا ثبت نام پر کنند. برای انجا دو امر، دو فرم جدا تهیه شده است که درهر کدام، بندی تحت عنوان کد نظام وظیفه وجود دارد. عددی باید در این قسمت وارد شود که بیانگر وضعیت سربازی می باشد که شامال موارد: معاف، دارای کارت پایان خدمت و … می باشد.

بندهای ذکر شده در زیر قابل مشاهده می باشد:

Registration Form

 

 

جدول کدهای وضعیت نظام وظیفه در کنکور سراسری

 

وضعیت نظام وظیفه کد
.افرادی که دارای کارت پایان خدمت هوشمند می باشند 1
.افرادی که کارت معافیت دائم هوشمند (کفالت، پزشکی، ایثارگران و موارد خاص) دارند 2
مشمولانی که غیبت سربازی ندارند و دارای برگ معافیت موقت هولوگرام دار (پزشکی، کفالت و…)
.در مدت زمان مشخص هستند
3
متولیدن 54 یا قبل از آن باید پس از اعلام نتایج قبولی باید کارت معافیت دائم خود را عرضه نمایند 4
دانش آموزان سال سال پایانی که به صورت پیوسته و حضوری (مدارس روزانه، بزرگسالان و آموزش از راه دور) مشغول به تحصیل بوده
و نهایتا تا تاریخ 31 شهریورماه 99 در سنوات مجاز تحصیلی که حداکثر 20 سال است، فارغ التحصیل شوند.
5
 داوطلبانی که از مقطع متوسطه فارغ التحصیل شده و دارای مدرک پیش دانشگاهی می باشند،
مشروط بر این که دوره تحصیل را به صورت پیوسته و حضوری، حداکثر تا 20 سال تمام کرده و وارد دوره غیبت نشوند.
6

 دانش آموزانی که موفق به اخذ مدرک پیش دانشگاهی قبل از سن مشمولیت (18 سالگی تمام) شوند، بدون این که مشمول غیبت سربازی گردند.
به این صورت که اگر در سن 17 سالگی موفق به دریافت مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی شده و حداکثر 6 ماه پس از رسیدن به سن 18 سال،
وارد دانشگاه شوند، می توانند به ادامه تحصیل بپردازند اما در غیر این صورت مشمول غیبت سربازی شده و اجازه ادامه تحصیل نخواهند داشت،
مگر این که در این مهلت 6 ماهه جهت معرفی خود، به یکی از دفاتر پلیس + 10 مراجعه کرده تا هنگام پذیرش در دانشگاه، دارای برگ
اعزام بدون غیبت باشند.

 7
 این کد مربوط به سربازان در حال خدمت بدون غیبت اولیه است که دارنده مدرک پیش دانشگاهی حضوری و پیوسته بوده
و در مقطع کارشناسی و یا بالاتر پذیرفته شده باشند.
 8
 سربازانی که تا روز 31 شهریور ماه سال 99، دوره خدمتشان به اتمام برسد. لازم به ذکر است که این افراد می بایست به هنگام ثبت نام
در دانشگاه، گواهی و یا کارت پایان خدمت خود را ارائه دهند.
9
 طلاب علوم دینی که مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی داشته و دارای معافیت تحصیلی حوزه می باشند. در صورتی که مرکز مدیریت حوزه های علمیه یا مرکز مدیریت
حوزه علمیه خراسان و یا اصفهان تایید کنند که طلبه می تواند همزمان با تحصیل در حوزه، به تحصیل دانشگاهی نیز مشغول شود، فرد می تواند توسط معافیت تحصیلی حوزه خود،
در دانشگاه به تحصیل بپردازد.از همین رو هر زمان که حوزه علمیه، معافیت تحصیلی طلبه ای را پایان یافته اعلام کند، ادامه تحصیل وی در دانشگاه مشروط بر اجازه
سازمان نظام وظیفه عمومی و صدور گواهی معافیت تحصیلی دانشگاهی است. در نتیجه داوطلبان می بایست
موافقت نامه حوزه علمیه مربوطه را به هنگام ثبت نام هر ترم تحصیلی ارائه نمایند.
10
 کارمندان پایور که در نیروهای مسلح شاغل بوده و گواهی اشتغال به خدمتشان، از سوی سازمان مربوطه جهت ادامه تحصیل تایید شود. 11
 دانشجویانی که در سقف سنوات تحصیلی اولیه، انصراف داده و از زمان انصراف آن ها در رشته و دانشگاه سابق تا تاریخ پذیرش در دانشگاه و رشته جدید،
بیش از یک سال سپری نشده باشد. نکته قابل توجه این است که دانشجو از تاریخ 22 آبان ماه 90 به بعد از امتیاز یک بار انصراف، استفاده نکرده باشد.
12

 

 

نکات پیرامون خدمت سربازی

افراد مشمول غایب، اجازه ادامه تحصیل ندارند، این افراد که به سربازی نرفته اند حتی اگر در کنکور شرکت و در دانشگاه قبول شوند، دانشگاه ها اجازه ثبت نام این افراد را ندارند.

دانشجویانی اخراجی از دانشگاه، تا وقتی که خدمت سربازی خود را به پایان نرسانده باشند و یا موفق به اخذ معافیت نشده باشند، اجازه ادامه تحصیل ندارند. اما این قانون برای افرادی که این اتفاق قبل از سن مشمولیت برایشان رخ داده است، صدق نمی کند.

مشمولان سربازی که فارغ التحصیل مقطع کاردانی هستند نمی توانند در آزمون سراسری شرکت کنند. این افراد فقط در مقطع کارشناسی ناپیوسته قادر به ادامه تحصیل هستند. در واقع مشمولین فارغ التحصیل از مقطع کاردانی، در هیچ یک از دوره های پیوسته نمی تواند ادامه تحصیل دهد، چه ارشد و چه دکترا. این قانون برای مشمولان فارغ التحصیل کارشناسی نیز صادق است.

نکته قابل ذکر این است که صدور معافیت تحصیلی تنها یکبار امکان پذیر می باشد. بنابراین افرادی که از مقطعی فارغ التحصیل شوند، قادر نیستند مجددا در همان مقطع به تحصیل ادامه دهند.

سربازان در حال خدمت سربازی تنها در صورتی می توانند از خدمت ترخیص شوند که قصد ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی و بالاتر را داشته باشند.

مشمولان در حال خدمت سربازی، اجازه ندارند که در زمان خدمت همزمان به تحصیل ندارند. در صورت قبولی در دانشگاه فرد اجازه ترخیص داشته و می تواند به تحصیل ادامه دهد.

دانشجویانی که قصد انصراف از محل تحصیل فعلی خود و ادامه تحصیل در جای دیگر را دارند، تنها یک بار حق این کار را دارند که آن هم مشروط به این است که در سال های ابتدایی تحصیل اقدام به این کار کند و فقط یک سال از شروع آن گذشته باشد.

دانشجویانی که در مقطع پیوسته مقاطع کارشناسی و بالاتر، از ادامه تحصیل انصراف داده و یا اخراج شوند، تا پایان دوره خدمت نظام وظیفه اجازه تحصیل ندارند، مگر این که سنوات مجاز را رعایت کرده باشند. برای مثال مقطع کارشناسی را طی 5 سال گذرانده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × سه =