امیر حاتمی با بیان اینکه سربازی حرکتی جهادی در حراست از کشور و نظام است،گفت: نگاه مسئولان و فرماندهان ‌به سرباز باید سرمایه‌ محور باشد‌ و جامعه را به سمت درک لازم از مقوله سربازی سوق داد.

 امیر سرتیپ امیر حاتمی جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، در آستانه‌ی برگزاری هشتمین جشنواره جوان سرباز در گفت‌و‌گویی با بیان اینکه هر کشوری برای حفظ نظم و امنیت و همچنین تمامیت ارضی خود نیاز به نیرویی سازمان یافته و مقتدر دارد که توانایی ایجاد و حفظ امنیت و استقلال آن را داشته باشد، اظهار داشت: به همین دلیل کشورها در طول تاریخ با توجه به فرهنگ و اقتضائات خود،سیستم‌های مختلفی را برای حفظ امنیت و استقلال ‌آزموده‌اند.

جانشین وزیر دفاع با بیان اینکه امام خمینی (ره) در باب اهمیت خدمت سربازی می‌فرمایند «‌خدمت وظیفه عمومی خدمت واقعا مقدسی است که در جنگ و صلح در صف اول نیازهای ملت و کشور قرار دارد. هم خانواده‌ها و هم آحاد جوانان، باید اهمیت آن را درک کنند و با شوق و علاقه به آن بشتابند» تصریح کرد: از بیانات و فرمایشات بنیانگذار کبیر انقلاب درباره سربازی چنین استنباط می‌شود که همه افراد در نظام اسلامی سرباز هستند و همواره نسبت به تهدیدات داخلی و خارجی علیه ارز‌ش‌های اسلام و انقلاب باید هوشیار باشند.

حاتمی با بیان اینکه ازمنظر رهبرمعظم انقلاب و فرمانده معظم کل قوا خدمت وظیفه عمومی «مقدس» و به منزله «جهاد فی سبیل الله» است، اضافه کرد: در شرایطی که دشمنان انقلاب و نظام با شبیخون فرهنگی بنیان خانواده به ویژه جوانان را هدف قرار داده‌اند خدمت سربازی درنیروهای مسلح می‌تواند بستر مناسبی برای آشنایی با انواع تهدیدات سخت و نرم باشد.‌

جانشین وزیر دفاع بابیان اینکه مسئولان وفرماندهان نیروهای مسلح به داشتن سربازان برومندوجان برکف نظام اسلامی افتخارمی‌کنند،گفت: سربازان نیزبایدافتخارکنندکه سربازی نظامی را انجام وازآن دفاع می‌کنندکه دررأس آن رهبری فرهیخته،حکیم،دلسوزومقتدرقراردارد.

وی‌باتأکیدبرمقدس بودن خدمت سربازی درفرهنگ اسلام،ازیادگیری،جانفشانی برای ارزش‌ها،احساس مسئولیت‌،اعتمادبه نفس، ‌خوداتکایی‌،قانون‌پذیری‌،صبروتحمل ونظم به عنوان مهم‌ترین ویژگی‌های دوران‌سربازی نامبردوتصریح کرد: سربازی به هیچوجه اتلاف وقت نیست وازسربازان عزیزمی‌خواهم دراین مدت دوسال نهایت بهره راازخدمت سربازی ببرندچراکه این دوره پیش‌زمینه‌ای برای ورودبه زندگی واجتماع است.

وی با بیان اینکه اگر ما امروز در بسیاری از حوزه‌ها ره صد‌ساله را طی کرده‌ایم، مرهون جوانان غیرتمندی است که دیروز در کسوت سربازی این درس‌ها را فراگرفتند، گفت: سربازان امروز در کسوت معلم و استاد، وزیر، وکیل، مدیر صنعتی و مشاغل دیگردرخدمت تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی هستند.

جانشین وزیر دفاع بابیان اینکه ملت ‌ ایران با کمترین امکانات و پشتوانه همین سربازان غیورهشت سال دربرابردشمنی مجهزبه انواع تجهیزات وحمایت‌های بین‌ا‌لمللی مقاومت کرد،افزود: اگرجانفشانی جوانان غیور بسیجی و سرباز وتدابیرورهنمودهای ارزشمندحضرت امام خمینی (ره) نبودسرنوشت جنگ اینگونه رقم نمی خورد .

امیر حاتمی با اشاره به اهمیت قشر سرباز در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، برگزاری ممتد و بدون وقفه جشنواره جوان سرباز با محوریت ستاد کل نیروهای مسلح و توسط سازمان های ارتش، سپاه، و‌زارت دفاع ونیروی انتظامی را یکی از نقاط قوت این جشنواره دانست و گفت:ازآنجایی‌که این جشنواره با قشر عظیمی از جوانان کشور و بدنه اصلی نیروهای مسلح ارتباط دارد، می‌تواند فرهنگساز و تاثیرگذار با‌شد.‌

وی در ادامه، موضوع سرباز و سربازی را با امنیت ملی و قدرت دفاعی کشور مرتبط دانست و افزود: لازم است از طُرق مختلف ازجمله همایش‌ها و جشنواره‌هایی که با موضوع سرباز برگزار می‌شود، جامعه را به سمت درک لازم از مقوله سربازی سوق داد.

جانشین وزیر دفاع با اشاره به حدیثی از امام علی (ع) که فرمودند سربازان مایه عزت دین و امنیت، دژ مردم و زینت زمامداران‌اند، تصریح کرد: برای افزایش اقتدار، صلابت و شکوه نظام اسلامی، باید موضوع آموزش‌ و تربیت در دوران سربازی مورد توجه جدی قرار گیرد و این موضوع یکی از مطالبات جدی مقام معظم فرماندهی کل قواست.

امیر حاتمی با بیان اینکه سرباز یک عنصر جوان و کارآمد ایرانی است که بخش مهمی از عمرش را در جهت حراست از کشور و نظام صرف می‌کند، افزود: ما باید در بخش آموزش و نیز تعامل و ارتباط با سربازان، نگاهی نو و منطبق با خواست مقام معظم رهبری به مقوله سربازی داشته باشیم.

وی شرایط بهتر برای خدمت جوانان سرباز را بسیار مهم برشمرد و افزود: نگاه ما به سرباز باید سرمایه‌محور باشد یعنی باور کنیم سرباز، یک سرمایه عظیم است که باید راه استفاده از این سرمایه را آموخته و به آن عمل کنیم.

جانشین وزیر دفاع با بیان اینکه ملت و نیروهای مسلح نظام جمهوری اسلامی ایران برای سرباز اهمیت زیادی قائل بوده و قدرشناس سربازان است، تصریح کرد: برگزاری جشنواره‌هایی مانند «جشنواره جوان سرباز» نیز محملی برای قدردانی از مقام و منزلت سرباز است و باید سعی کنیم از درون جشنواره‌هایی مانند جشنواره جوان سرباز اهمیت مقوله سربازی برای کشور و نظام بیرون بیاید و سرباز متوجه شود، سربازی هدر رفت وقت نیست، بلکه حرکتی جهادی در حراست از کشور و نظام است. البته برای انجام این کار و جا انداختن این تفکر با ارزش باید یک کار فرهنگی منسجم و قوی صورت پذیرد.

گفتنی است هشتمین جشنواره جوان سرباز موسوم به جشنواره حضرت علی اکبر (ع) به میزبانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در روز چهارشنبه مورخ 29 اردیبهشت ماه در تهران برگزار خواهد شد.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 + نوزده =