جعفرزاده ایمن آبادی:
نایب رییس فراکسیون ایثارگران مجلس با بیان اینکه ستاد کل نیروهای مسلح موظف به اجرای قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگران است، گفت: در صورت بی توجهی از تمامی اهرم های قانونی برای برخورد با دستگاه های متخلف استفاده خواهیم کرد.
غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از عدم اجرای قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگران، گفت: در جریان بررسی بندهای مربوط به ایثارگران و کسر خدمت سربازی فرزندان ایثارگر در لایحه برنامه ششم نماینده ستاد کل نیروهای مسلح حضور داشت و تصویب این مواد تنها با نظر نمایندگان نبوده و در مورد متن، مدت و تخفیفات نظرها اخذ شد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، افزود: نظر اجماعی نمایندگان دستگاه های تخصصی مانند بنیاد شهید و امور ایثارگران، سپاه و ستاد مشترک نیروهای مسلح در مورد پیش نویسی  که در کمیسیون تلفیق تصویب شد اخذ و در واقع تهیه پیش نویس با حضور این دستگاه ها انجام شد.

وی ادامه داد: در نهایت پیش نویس در کمیسیون تلفیق تصویب و ابلاغ شد و ستاد کل ایراداتی را مطرح کرد که در این رابطه با حضور دکتر لاریجانی و فرمانده ستاد نیروهای مشترک نشست مشترکی برگزار و تصمیمی جهت اجرا گرفته شد که بر اساس آن مقرر شد ۲۰ هزار نفر از این قانون (قانون مربوط به کسر خدمت فرزندان ایثارگر) تا پایان سال بهره‌مند شوند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: هر چند باید تمامی فرزندان ایثارگر از مزایای این قانون بهره مند می شدند اما با انتخاب 20 هزار نفر توافق کردیم که زمینه اجرایی شدن قانون فراهم شود در حالی که حتی کسر خدمت این 20 هزار نفر نیز تحقق نیافت و در واقع با اعصاب و روان فرزندان ایثارگر بازی شد.

جعفرزاده ایمن آبادی افزود: به دنبال دفاع از تصمیم مجلس نیستیم اما نباید در این رابطه کوتاهی کرد زیرا تصویب این قانون تنها با تصمیم مجلس نبوده و دستگاه های متولی در این رابطه نظرات کارشناسی خود را ارائه کردند.

نماینده مردم رشت در مجلس دهم، با بیان اینکه قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگر توسط مجلس تصویب و از سوی شورای نگهبان تایید شد و ستاد مشترک موظف به اجرای آن است، تصریح کرد: علیرغم نظر برخی مبنی بر اینکه این قانون در سال 96 قابلیت اجرایی ندارد اما  در لایحه بودجه 97 نیز این موارد پیش بینی شد.

نایب رییس فراکسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی، افزود: در گذشته اصراری به اجرا نداشتیم اما به دلیل تصویب اصرار به اجرا داریم و باید قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگر اجرایی شود؛ اینکه در آینده ستاد چه تصمیمی می گیرد بحثی جدایی است و می تواند پیشنهادات خود برای اجرای قانون مطرح کند اما در حال حاضر ستاد موظف به اجرای قانون است و اگر قانون را اجرایی نکند به طور قطع اعضای فراکسیون ایثارگران و نمایندگان ایثارگر مجلس از تمامی اهرم های قانونی برای برخورد با دستگاه هایی که در اجرای قانون تعلل و با سرنوشت هزاران جوان بازی می کنند استفاده خواهند کرد.

لازم به ذکر است که در نشست سال گذشته دکتر لاریجانی با رئیس ستاد کل نیروهای مسلح مقرر شد: با توجه به تاکید قانونگذار بر رعایت مصالح و نیازهای نیروهای مسلح مقرر گردید مشمولان بند د. ماده ۸۸ قانون برنامه ۵ ساله ششم توسعه در طول برنامه سالانه حداکثر ۲۰ هزار نفر را براساس بالاترین درصد و سهم جانبازی، آزادگی و رزمندگی که در این قانون مشخص شده از معافیت‌های مقرر بهره‌مند شوند، همچنین مقرر شد بند ۵ تبصره ۱۱ قانون بودجه سال ۹۶ هرچه سریعتر اجرایی شود.

براساس این گزارش در بند د. ماده ۸۸ قانون برنامه ششم آمده است در صورت اذن فرمانده کل قوا فرزندان رزمندگان با سابقه حضور در جبهه به ازای هر ماه حضور یک ماه کسر خدمت از نظام وظیفه، فرزندان آزادگان به ازای هر ماه اسارت یک ماه کسر از نظام وظیفه و فرزندان جانبازان به ازای هر درصد از جانبازی مشمول یک ماه کسر خدمت شوند. همچنین در تبصره این بند تصریح شده که بهره‌مندی فرزندان جانبازان براساس درصد جانبازی صادره از کمیسیون عالی پزشکی نیروهای مسلح یا بنیاد مشخص می‌شود و در خصوص آموزش خدمت نظام وظیفه براساس مقررات ستاد کل نیروهای مسلح عمل خواهد شد.

همچنین در بند ۵ تبصره ۱۱ قانون بودجه سال ۹۶ آمده: فرزندان ایثارگر مشمول ماده ۴۵ قانون خدمت وظیفه عمومی علاوه بر امتیاز مذکور در این ماده مشروط به عدم غیبت‌شان و نیز انجام خدمت وظیفه عمومی پدر با هر مقطع تحصیلی مشمول ردیف اول جدول با اعمال ۵۰ درصد تخفیف می‌شوند./

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + چهارده =