مساله افزایش کیفیت سربازی و مشکلات و موانع بهبود بخشیدن به این خدمت‌رسانی در جلسه مجمع نمایندگان استان تهران بررسی شد.

بررسی اما و اگر افزایش کیفیت <b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b>خدمت</b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b> سرباز</b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b>ی/ 40درصد<b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b><b> سرباز</b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b></b>ان غائب جز اقشار فقر جامعه هستند

محمود صادقی در توضیح جلسه امروز (6تیر ماه) مجمع نمایندگان استان تهران، گفت: این جلسه با حضور نمایندگان عضو مجمع از کمیسیون‌های مختلف حقوقی قضایی، آموزش و تحقیقات، فرهنگی، اجتماعی و امنیت ملی و مهمانانی از جمله سرهنگ بازنشسته محمدرضا  اکبرحلوایی معاون سابق معافیت‌های سازمان وظیفه عمومی، عبدالله‌زاده مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تعدادی از فعالان کمپین بهبود خدمت سربازی در مورد افزایش کیفیت خدمت سربازی برگزار شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در این جلسه بر لزوم بررسی همه جانبه ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و امنیتی سربازی تاکید و درخصوص نیاز اصلاح قانون نظام وظیفه نیز پیشنهادات همه جانبه و غیرسلیقه‌ای مطرح شد.

وی افزود: نمایندگان دراین جلسه بر ضرورت همکاری و هماهنگی با مسئولان ستاد نیروهای مسلح برای هر نوع تغییر در مورد خدمت سربازی تاکید کردند، تا با همافزایی و همفکری دوره خدمت سربازی را به دوره خدمتمفید تبدیل کرد، همچنین به موجب انجام اصلاحات آسیب‌ها نیز کاهش یابد.

صادقی یادآور شد: گزارش آماری نیز در مورد سربازان غائب ارائه شد، براساس این گزارش که از سوی پایگاه رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تهیه شده بود از 3 میلیون سرباز غائب 40 درصد برخلاف عقیده عمومی که جز اقشار پردرآمد جامعه‌اند، از خانواده‌های فقیر و بی‌بضاعت هستند، در حقیقت این افراد به دلیل مشکلات اقتصادی وتامین معاش خانوده از رفتن بهسربازی فرار کرده‌ اند.

این نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: نگاه سیاست‌گذارانه بر خدمتسربازی لازم است تا آثار این خدمت بررسی شود، در این جلسه همچنین در خصوص مشکلات سربازان نظام وظیفه تحصیل‌کرده مباحثی مطرح شد که پیشنهاداتی هم در قالب استفاده از ظرفیت این سربازان از سوی فعالان کمپین مذکور مطرح شد.

عضو هیات رئیسه مجمع نمایندگان استان تهران، افزود: مسله بهبود و افزایش کیفیت خدمت سربازی پیگیری خواهد شد، به خصوص با مسئولان نظام وظیفه طی جلساتی موضوعات را طرح و بررسی خواهیم کرد.

انتقاد از اعمال سلیقه‌ای قوانین خدمت سربازی

گفتنی است سرهنگ بازنشسته حلوایی نیز در جلسه مذکور به مشکلات قانونی نظام وظیفه اشاره کرد و گفت: آنچه که در چند سال گذشته در خصوص خدمت سربازی و به ویژه معافیت از خدمت اتفاق افتاده متاسفانه اعمال قوانین سلیقه‌ای مانند معافیت بر مبنای وزن سربازان و معافیت سه برادری بوده است که بر مبنای معافیت سه برادری حدود 400 هزار نفر ازخدمت معاف شدند.

حلوایی ضمن انتقاد از عدم اجرای برخی مصوبات قانون نظام وظیفه عمومی، گفت: برخی قوانین مانند هم‌ترازی حقوق مشمولین به میزان 60 تا 90 درصد کارکنان هیچ گاه اجرا نشده  که این موضوع تبعات منفی را به جا گذاشته است.

تاثیر مثبت خدمت سربازی بر فقر/ ادامه تحصیل 50 درصد از دانشجویان برای فرار از سربازی

عبدالله زاده مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در ادامه به مشکلات و مسائل ناشی از خدمت سربازی اشاره کرد و گفت: بر اساس تحقیقات صورت گرفته خدمت سربازی بر فقر تاثیر دارد، متاسفانه 418 هزار سربازغائب جز دهک پایین جامعه و تنها 200 هزار سرباز غائب جز دهک بالای جامعه هستند

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: طق بررسی‌های آماری ادامه تحصیل نیز در بین 50 درصد از دانشجویان به عنوان انگیزه عدم خدمتدر دوره سربازی است، متاسفانه سربازان بر سر راه ازدواج جوانان هم موانعی به وجود آورده است.

ارائه پیشنهادات از حذف سربازی تا آسیب‌شناسی قوانین

مهدی شیخ نماینده مردم تهران نیز دراین جلسه پیشنهاد حذف سربازیبرای کاهش آسیب‌های اجتماعی و آسیب‌های درونی ستاد نیروهای مسلح را مطرح کرد و اصلاح قوانین نظام وظیفه عمومی را نیز به عنوان راهکار کوتاه مدت ارائه کرد.

سهیلا جلودارزاده اما وجود خدمت سربازی را به دلیل موقعیت استراتژیککشور در منطقه لازم دانست و گفت: باید راهکارهایی برای اشتغال زاییسربازان در دوران خدمت بررسی و ارائه شود، در این زمینه می‌توان مانند سال‌های گذشته سپاه دانش و سپاه بهداشت را برای دوره های خدمتسربازی تعریف کرد.

علیرضا رحیمی دیگر نماینده تهران اما بر هم‌افزایی و هماهنگی کمپین بهبودخدمت سربازی با ستاد نیروهای مسلح تاکید کرد و گفت: لازمه اجرای قوانین سربازی جلب رضایت این ستاد است لذا با رسمیت بخشیدن به این کمپین همفکری و همکاری‌ها باید گسترده شود.

داوود محمدی نیز انجام کار تحقیقاتی به عنوان مقدمه تغییر شکل سربازی را ضروری دانست و گفت: باید با افزایش آگاهی بخشی تاکید شود که نباید بهخدمت سربازی تنها از یک بعد نگریسته شود تا برای رفع پدیده‌های اجتماعی بتوان زودتر به نتیجه واحد رسید.

محمد جواد فتحی بر اصلاح رفتار اجتماعی تاکید کرد و گفت: پیچیدگی مسالهسربازی نباید اجازه دهد که قوانین نظام وظیفه عمومی نقض شود بنابراین برای ایجاد عدالت و برقراری احساس عدالت درجامعه این مسئله از دو بعد باید پیگیری شود که نخست آسیب‌شناسی قوانین و مقررات فعلی در شکل و ماهیت و دومین بعد، انجام مطالعات آماری و نظری دقیق و مطالعات تطبیقی ضروری است./

منبع: سایت خانه ملت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × یک =