سرهنگ بازنشسته محمدرضا  اکبر حلوایی – معاون سابق مشمولان و امور معافیتها

در خبرها آمده بود که با پیشنهاد  ستاد کل و تصویب فرمانده کل قوا به ورزشکاران شاغل در لیگ برتر فوتبال،والیبال و بسکتبال تا سن ۲۸ سالگی و به بازیکنان تیم ملی تا سن ۳۰ سالگی مهلت داده شده تا خود را برای تعیین تکلیف سربازی معرفی نمایند ، البته رییس اداره سرباز ستاد کل در توضیح این مصوبه گفته بود که این مقررات شامل بازیکنان در لیگ برتر خارج نیز می شود ،وی در ادامه افزوده بود کسانی که از عضویت در تیم ملی حذف شوند و در لیگ برتر هم شاغل نباشند باید بلافاصله خود را معرفی کنند در غیر این صورت غایب شناخته می شوند .

اینکه اعداد ۲۸ و ۳۰ سالگی برای ورزشکاران بر‌چه مبنایی تعیین گردیده به نظر می رسد مانند تعیین سن ۷۰ سالگی برای کهولت سن پدر مشمول در اخذ معافیت کفالت ،  مبهم و فارغ از اصول و مبنای علمی و عقلی است .

با توجه به اینکه به نظر می رسد مقررات مذکور بیشتر برای حل مشکل بازیکنان فوتبال و لابی فدراسیون مربوط و وزیر ورزش و امور جوانان و البته تحت تاثیر کاهش تعداد تیمهای نظامی در لیگ برتر به تصویب رسیده است مناسب است به برخی آمار در این رشته ورزشی توجه داشته باشیم .

میانگین سنی بازیکنان تیمهای حاضر در جام جهانی روسیه 27.4 سال بوده است که تیمهای ایسلند و پاناما با میانگین 29 و 29.4 سال به عنوان پیر ترین تیمها معرفی شدند.

میانگین سنی تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی روسیه 26.5 سال بوده است و در مجموع 23 نفر انتخابی تیم ملی تنها 9 نفر بالای 28 سال سن داشته اند.

میانگین سنی بازیکنان حاضر در لیگ برتر ایران در حال حاضر 25.6 سال می باشد که میانگین سنی بازیکنان مسن ترین تیم ها بین 26.6 تا 27.2 سال است.

در جام ملتهای آسیا نیز تیم ملی ایران با میانگین 27.6  سال مسن ترین تیم گروه بود . در گروه چهارم مسابقات هر سه تیم دیگر در میان جوانترین تیم های حاضر در مسابقات بودند. ویتنام با میانگین سنی23.7  سال جوانترین تیم تورنمنت و تیم ملی عراق با میانگین سنی 24.3 دومین تیم جوان مسابقات بوده است.. تیم ملی یمن هم یکی از تیم های جوان این دوره از رقابت ها بود که با میانگین سنی 25.8 بعد از تیم های ویتنام، عراق، قطر و هند در رتبه پنجم جوانترین تیم های جام ملت های آسیا قرار داشت .

تیم ملی ایران با افزایش میانگین سنی اش نسبت به جام جهانی 2018 با میانگین 27.6  سال، در رده هشتم مسن ترین تیم های جام ملت های آسیا قرار گرفته است.

اگرفرض کنیم این مقررات  برای توسعه ورزش در کشور و پویایی باشگاههای ورزشی به تصویب رسیده ، مناسب است ستاد کل نیروهای مسلح که مسئولیت کارشناسی این مصوبه را به عهده داشته پاسخگوی سوالات زیر باشد :

1 – چرا فقط بازیکنان شاغل در لیگ برتر فوتبال، والیبال و بسکتبال در شمول این مصوبه قرار گرفته اند در حالی که سایر رشته های ورزشی مانند کشتی ، وزنه برداری ، کاراته ، تکواندو و… نیز دارای لیگ برتر هستند که لزوم توجه به آنان برای حفظ ورزشکاران و توسعه آن رشته نسبت به رشته های انتخاب شده اولویت بیشتری دارند.

2 – با توجه به اینکه بازیکنان ایرانی شاغل در لیگ های خارجی لزوما به تیم ملی دعوت نمی شوند و حضور آنان در خارج از کشور یا دارای منافع مادی برای بازیکن و  باشگاه ایرانی است که بازیکن خود را برای حل بخشی از مشکلات مالی ترانسفر می کند و یا صرفا دارای منافع مادی برای خود بازیکن است ، ستاد کل چه مسئولیتی در قبال تامین نیازهای مالی باشگاه یا ورزشکار دارد که بازی او در لیگ برتر خارج را ، مجوزی برای تاخیر در سربازی می داند؟ و چرا این امتیاز برای سایر مشمولانی که بدلیل نوپا بودن کسب و کارشان یا بیماری  اعضای خانواده نیاز به تاخیر در اعزام دارند لحاظ نمی شود؟.

متاسفانه ستاد کل در موضوع ورزشکاران مشمول – پس از عدول از موضع لجاجت چند سال گذشته که متاثر از موضوع معافیت فوتبالیستها و به خصوص عدم مراجعه مهرداد پولادی بود، تحت فشار افکار عمومی  و لابی فدراسیون مربوط – با تصویب مقطعی و بدون مبنای قانونی و بعضا عقلی ، مصوباتی مانند معافیت نفرات سوم مسابقات جهانی و نفرات دوم و سوم مسابقات آسیایی را پیشنهاد و به تصویب رساند ه  وبا انجام مانور تبلیغاتی بر روی آن ، خود را حامی ورزشکاران قلمداد می کند ولی در واقع با این مصوبات ، در تلاش است تا اشراف خود بر فدراسیونها را حفظ کرده و در مواقع لزوم با تغییر دلخواه  مقررات ، فشار لازم را بر آنها وارد یا تیمهای نظامی آینده را تقویت نماید .

چنانچه ستاد کل در نظر دارد مشکل سربازی ورزشکاران را حل کند تا باشگاهها نیز بدون دغدغه برای از دست دادن سرمایه های انسانی خود به دلیل سربازی، اقدام به استعدادیابی و توسعه ورزش پایه نمایند  به نظر می رسد مناسبترین روش آن باشد که مقرر شود :

” ورزشکارانی که حداقل  از سن ۱۳ سالگی در تیمهای پایه ورزش کرده  و پس ازورود به سن مشمولیت حداقل بمدت ۵ سال در یک تیم مورد تایید فدراسیون مربوط به صورت حرفه ای ورزش کند متناسب با آنکه در لیگ برتر باشد یا سایر سطوح ورزشی مانند دسته یک ، دسته دو و …در طول مدت ۵ سال  مبلغی بین ۱۰ تا ۲۰ درصد مبلغ سالانه قرارداد را به حسابی که از سوی ستاد کل تعیین می شود واریز و چنانچه پس از مدت مذکور در تیمهای ملی ، لیگ برتر یا دسته یک به ورزش ادامه دهند با پرداخت ۲۵ درصد مبلغ قرارداد از خدمت معاف شود “

با این مصوبه ،  ضمن توسعه ورزش و تامین اصولی درآمد ناشی از سرمایه گذاری باشگاهها در پرورش بازیکنان مستعد ، با کسب درآمد معقول  توسط ستاد کل نیروهای مسلح، فضاهای ورزشی مراکز نظامی توسعه یافته و سربازان اوقات فراغت خود را با ورزش سپری می نمایند تا از نگرانی ها و  آسیب های محیط های پادگانی در امان بمانند و موضوع ورزشکاران نیز به صورت اصولی حل شده و نیازی به دخالت ستاد کل برای تعیین تکلیف های مقطعی و اخذ مصوبات مکرر نخواهد بود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 2 =