سرهنگ بازنشسته محمدرضا اکبر حلوایی ؛ معاون سابق مشمولان و امور معافیتهای سازمان وظیفه عمومی ؛

با ابلاغ ستاد کل نیروهای مسلح  که ظاهرا به استناد مصاحبه آبان ماه سال 97  جناب آقای دکتر ملک زاده معاون وزیر بهداشت که اعلام کرد سن امید به زندگی در آقایان 75.5 و در بانوان 79.4 است ، کهولت سن در معافیت کفالت پدر و پدر بزرگ از 70 سال تمام به 75 سال افزایش یافت .

البته معاون محترم وزیر بهداشت در همان مصاحبه اعلام کرده بودند که حدود نیمی از جمعیت سن 70 سال را نمی بینند .

بطور معمول سازمان وظیفه عمومی نیز با لحاظ ابلاغ  ستاد کل، اعلام کرد که صرفا درخواستهای ثبت شده مشمولان تا پایان سال 98 با لحاظ 70 سالگی و در سال 99 برابر مقررات جدید مورد رسیدگی قرار می گیرد .به عبارت دیگر مشمولانی که پدریا پدر بزرگ آنان متولد تا 1328/12/28 باشند در شمول مقررات قبلی ، پدرو پدر بزرگ متولد از 1329/1/1 به بعد در شمول ضوابط جدید قرار خواهند گرفت .

با توجه به شرایط کشور در شیوع ویروس کرونا و تاکید مسئولان به خارج نشدن از منزل برای قطع زنجیره انتقال ، اعلام وظیفه عمومی با تاکید بر ثبت درخواست قبل از پایان سال 98  با در نظر گرفتن تعطیلی دانشگاهها و مدارس برای صدور گواهی اشتغال به تحصیل ، به صلاح نبودن حضور بستگان مشمول در دفاتر اسناد رسمی برای تهیه گواهی سه نفر بستگان مشمول و حضور در دفاتر پلیس + 10 برای ارائه مدارک ، مغایر با شرایط عمومی حاکم بر کشور بوده است .

با عنایت به تصمیم صحیح و هوشمندانه وظیفه عمومی در خصوص  تعطیلی جلسات شوراهای پزشکی و هیات های رسیدگی که برای جلوگیری از تجمع مشمولان و خانواده آنان  و شیوع بیشتر کرونا از اسفند ماه صورت گرفته ، چنین اعلامی در تضاد با آن تصمیم عاقلانه بود .

با توجه به اینکه بنا بر تجربیات شخصی ، به نظر می رسد تعداد مشمولانی که سالانه از این معافیت استفاده می کنند باید کمتر از 1000 نفر باشد ، وظیفه عمومی بجای ایجاد محدودیت زمانی پایان سال 98 می توانست اعلام نماید مشمولانی که تنها پسر یا نوه پدر بزرگ تا متولد 1328/12/29 می باشند و در سال 98 واجد شرایط معافیت کفالت مورد نظر بوده اند هر زمان که درخواست خود را ثبت نمایند برابر سن 70 سال به درخواست آنان رسیدگی می شود .

با این رویکرد علاوه بر آنکه مشمولان برای تهیه مدارک و ثبت درخواست با مشکل مواجه نمی شدند ، حقی نیز از مشمولانی  که به دلیل ضعف اطلاع رسانی یا عدم امکان تهیه مدارک در سال 98 از مقررات جدید آگاه نشده یا موفق به ثبت درخواست نشده اند ضایع نمی شد .

امید است رئیس محترم سازمان وظیفه عمومی که به نظر می رسد علاقه مند به اصلاح فرایندهای اشتباه سازمان متبوع خود است تصمیمات درستی در جهت احقاق حق مشمولان بگیرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + 10 =