یک عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی ضعف موجود در قانون را از دلایل سوءاستفاده و جعل مدارک مربوط به کارت معافیت سربازی فوتبالیست‌ها دانست و گفت که مجلس باید با تجدیدنظر در این قوانین، جلوی سوءاستفاده‌ها را بگیرد.

در مطلبی که حمید رسایی آن را در کانال تلگرامی خود منتشر کرده، آمده است:

در خصوص موضوع کارت معافیت‌های دریافت شده با اسناد غیرمعتبر، در کنار تبانی و جعل مدارک‌های صورت گرفته، یکی از دلایل این سوءاستفاده به ضعف موجود در قانون مجلس مربوط می‌شود مانند امتیازات مربوط به مشمولان تحت نظر کمیته امداد و فرزندان طلاق که لازم است، مجلس شورای اسلامی با تجدیدنظر در این قوانین، جلوی سوءاستفاده ها را بگیرد. به عنوان نمونه یکی از بازیکنان با استفاده از طلاق صوری پدر و مادرش از فرصت معافیت استفاده کرده است. یا بازیکنی با قرارداد 900 میلیون تومانی در فوتبال به دلیل این که مادرش تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) قرار داشته، معاف شده است! هر دو مورد از معافیت‌هایی است که قانون مجلس قرار داده است اما از آنها سوءاستفاده شده است.

همچنین بر اساس آخرین گزارش‌های دریافتی، با وساطت وزارت ورزش، فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ، ستاد کل نیروهای مسلح با حضور متخلفین در تیم‌های نظامی موافقت کرده است. متاسفانه مسئولان امر در جلساتی که برای بررسی این موضوع تشکیل شده، اظهار می‌دارند که اگر از این بازیکنان متخلف سوءاستفاده کننده در تیم‌های نظامی استفاده نشود، بابت قرارداد بازیکنان جایگزین، هزینه سنگین چند میلیاردی به تیم‌های نظامی تحمیل می‌شود!

در حالی که این تصمیم بر خلاف عدالت و اصل مبارزه با تخلف و نوعی تشویق متخلفین به حساب می‌آید. به عنوان نمونه می‌توان به وساطت وزیر ورزش و جوانان از رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، جهت همراهی دو تن از بازیکنان دارای کارت معافیت جعلی با تیم ملی در جام ملت‌های آسیا اشاره کرد که علیرغم تعهدات اخذ شده، یکی از این بازیکنان، جهت انجام خدمت سربازی به کشور بازنگشت و این موضوع تبعات منفی در بین دیگر آحاد مختلف مردم اعم از کسانی که دوره سربازی را گذرانده‌اند یا در حال انجام وظیفه هستند یا در شرف اعزام به خدمت سربازی هستند، داشت.

رهبر معظم انقلاب در تاریخ اول آبان ماه 93 در دیدار قهرمانان و ورزشکاران مسابقات آسیایی و پاراآسیایی در خصوص نحوه برخورد با متخلفین ورزشی فرمودند: «از تخلفات قانونی هم به شدت پرهیز بشود چه تخلفات بین‌المللی چه تخلفات قانونی مربوط به داخل کشور. این جور نباشد که معنای قهرمان محوری در ورزش این باشد که هر تخلفی شد نادیده گرفته بشود؛ نه، تخلف، تخلف است از بالا تا پایین؛ مسوولین و غیر مسوولین ، زبدگان و غیر زبدگان، قهرمانان ملی و قهرمانان ورزشی و قهرمانان صنعتی و قهرمانان سیاسی و هر کدامشان وقتی تخلف کردند باید مثل تخلف با آن برخورد بشود. سهل‌انگاری و سست‌انگاری در مسائل ورزش هیچ صلاح نیست.»

منبع: سایت ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 4 =